LGBTQ vojáci uspořádali pochod v Kyjevu, kde požadovali více práv a zdůraznili službu své zemi ve válce s Ruskem

Přidat na Seznam.cz

Stovky ukrajinských vojáků ze společenství LGBTQ a jejich podporovatelů pochodovali v neděli centrem Kyjeva s požadavkem na větší práva a za účelem zdůraznit svou službu vlasti během války s Ruskem, píše deník ABC News.

Příslušníci ozbrojených sil, mnozí s duhovými nášivkami na uniformách vyzvali vládu, aby jim přiznala oficiální práva registrovaného partnerství. Akci popsali jako pochod hrdosti, i když neměla slavnostní atmosféru a konala se za deštivého počasí a za zvýšených bezpečnostních opatření kvůli hrozbám protidemonstrantů. Účast LGBTQ vojáků je vnímána jako faktor, který přispěl k posunu veřejného mínění směrem k větší toleranci registrovaných partnerství v této sociálně konzervativní zemi, informuje deník Click2 Houston.

Aktivisti usilují o právní reformy umožňující párům stejného pohlaví přijímat zdravotnická rozhodnutí za zraněné vojáky a pohřbívat padlé. Tvrdí, že rozšíření práv homosexuálů by prohloubilo rozdíl mezi Ukrajinou a Ruskem, kde jsou práva LGBTQ přísně omezována. Shromáždění se zúčastnili i zaměstnanci některých velvyslanectví.

Pořadatelé čelili překážkám při organizaci akce. Městské úřady zamítly možnost jejího konání v metru a jedna z větví pravoslavné církve ji odsoudila jako „levicový radikální politický projev“ zaměřený proti rodině a oslabující společnost během války.

Policie zřídila kordony, aby zabránila střetům s protidemonstranty. Někteří protestující zpochybňovali vhodnost řešení tohoto tématu během války a vyzývali k jednotě za účelem posílení země. Obě strany pak využily příležitosti a požadovaly větší vojenskou pomoc Ukrajině od zahraničí ve válce s Ruskem.

Zdroj: ABC News, Click2 Houston