„Lež jako věž,“ pustil se ministr Jozef Síkela do Aleny Schillerové. Zákazníci prý neměli tak drahé energie, jak ukazuje statistika

Přidat na Seznam.cz

Alena Schillerová a ostatní opoziční politici pravidelně kritizují současnou vládu premiéra Petra Fialy. Tentokrát si Schillerová posvítila na vysoké ceny plynu. To však nezůstalo bez ostré odezvy.

Tentokrát na svém Twitteru Alena Schillerová napsala, že kdo platí plynem, tak si během jediného roku připlatil o 231 % více. „Nejvíce v EU. Topíte elektřinou? Svítíte? Pak pro vás první rok této vlády znamenal zdražení o 97 %,“ napsala a dodala, že hůře je na tom co se cen energií týče už jen Rumunsko.

Podle Schillerové před zdražováním neutečou ani ti, co využívají dálkové teplo. Pro to prý Fialova vláda chystá zvýšení DPH na dvojnásobek. Opírá se o statistiky Eurostatu.

Na to zareagoval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. „To je lež jako věž, paní poslankyně. Ale co jiného od vás čekat, že“ napsal a naznačil tak, že Alena Schillerové nejenom že lže, ale že fabuluje pravidelně.

Na obhajobu sebe i Fialovy vlády pak dodal, že data největších dodavatelů ukazují, že čeští zákazníci minulý rok platili za elektřinu i plyn o přibližně 45 procent méně, než udávají data Eurostatu.

Někdo, kdo tomu rozumí

Na stranu Eurostatu se však postavil i jeden z předních českých ekonomů Lukáš Kovanda. „Zpochybňování statistických dat ze strany vládních politiků nahrává dezinformační scéně. Politici totiž zpochybněním evidentně bez hlubší znalosti věci nahlodávají důvěru veřejnosti ve stát a jeho úřady i její důvěry v EU,“ napsal na svém Twitteru.

Podle něj není možné, aby se statistici z Eurostatu dopustili tak velké chyby, aby došlo k rozdílu například 45 %. Politici by podle něj měli přestat lidem říkat, že statistici matou veřejnost, politici prý nerozumí metodice.

Podle něj bez hlubší znalosti věci střílí od boku a zpochybňují data státních statistických úřadů, tím nahlodávají důvěru v tyto úřady ve jménu svého politického zápasu.

Zdroje: Alena Schillerová, Jozef Síkela