Letadlo Wagnerovců bylo sestřeleno nad Bachmutem. Prigožin z něj nedávno vyzýval Zelenského na souboj

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinská armáda sestřelila nad Bachmutem v Doněcké oblasti letoun Su-24 patřící Wagnerovcům. Právě toto letadlo bylo použito při natáčení propagandistického videa, v němž vůdce skupiny Wagnerovců, Jevgenij Prigožin vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na letecký souboj, píše ukrajinská agentura Unian.

Informaci, že bylo sestřeleno právě toto letadlo, potvrdila Prigožinova tisková služba. Podle nich však letadlo v současné době prochází opravou a pilot letadla zůstal naživu.

„Ano, skutečně, toto konkrétní letadlo bylo dnes napadeno ze země nepřátelskými systémy protivzdušné obrany. Pilot dokázal zázrak, když s hořícím letounem přistál a plně dokončil bojovou misi,“ řekl Prigožin.

Francouzská televizní stanice Euro News uvedla, že Ruská armáda od začátku války na Ukrajině ztratila 9 těchto bombardérů. Odhady naznačují, že Rusko disponuje celkově až 400 kusy Su-24.

Výrobní náklady na jeden Su-24 činí asi 5 milionů dolarů, což je přibližně 110 milionů Kč. Během válečného roku tak ukrajinské ozbrojené síly zničily tento typ vybavení v hodnotě 45 milionů dolarů (cca 1 miliarda Kč).

Wagnerova skupina má v posledních týdnech velké ztráty a to nejen na technice. Šéf skupiny Jevgenij Prigožin tak nedávno prohlásil, že již nebude verbovat vězně z ruských věznic pro boj proti Ukrajině. Britské zpravodajské služby se domnívají, že důvodem je konflikt s ruským ministerstvem obrany.

Zdroj: Unian, Euro News