Lékaři tvrdili, že jde o bolest v krku: žena pomocí Googlu zjistila, že má ve skutečnosti leukémii

Přidat na Seznam.cz

Dvaadvacetiletá Chloe-Lee Toddová začala pociťovat bolesti v krku a celkovou nevolnost. Měsíc poté, co se její zdravotní stav začal zhoršovat, se Chloe telefonicky poradila se svým praktickým lékařem, který jí řekl, že má bolest v krku. Poté, co si Chloe porovnala své příznaky s informacemi na Googlu, které zahrnovaly zvracení, noční pocení a úbytek hmotnosti, zjistila, že má učebnicové příznaky leukémie, informuje deník Independent.

Mezi běžné příznaky leukémie patří bledá kůže, únava, závratě, nevysvětlitelný úbytek hmotnosti, časté infekce, horečka, noční pocení a snadné tvorba modřin na kůži.

Chloe se podařilo objednat na krevní testy, které byly abnormální, a byla okamžitě přijata do nemocnice, kde jí bylo sděleno, že má leukémii. Nyní je již tři roky v remisi a léčbu již nepodstupuje, i když má stále některé vedlejší účinky.

Gloe, matka v domácnosti z Gatesheadu v Anglii, řekla: „Jsem ráda, že jsem se dočkala: „Každý zná své tělo a já jsem prostě věděla, že je to něco vážného. Lékaři to vysvětlovali jinými věcmi, ale já jsem byla pevně přesvědčená, že se mýlí. Zadala jsem své příznaky na internetu – noční pocení, únava, modřiny atd. – a první výsledek byl leukémie. Zkontrolovala jsem to a zjistila, že mám všechny příznaky uvedené na té stránce. Když lékař diagnózu potvrdil, myslela jsem, že umírám. Byla jsem šťastná, že jsem se diagnózu dozvěděla, ale cítila jsem se otupělá, protože to bylo něco jiného. Lékaři to řekli mé mamince ve vedlejším pokoji a ta se zhroutila – slyšela jsem, jak křičí.“

V červnu 2020 se Chloe poté, co jí bylo řečeno, že ji bolí v krku, podařilo domluvit si osobní schůzku s lékařem, protože věřila, že její diagnóza je chybná. Po krevním testu Chloe zavolali ze zdravotnického zařízení a oznámili jí, že její výsledky jsou nad normálem, takže byla pozvána do nemocnice, kde jí bylo sděleno, že má leukémii a je „na pokraji smrti“.

Následujícího dne byla Chloe odeslána do nemocnice Newcastle Freeman Hospital, aby zahájila léčbu, píše deník Daily Mail.

Byla mi provedena biopsie kostní dřeně a bylo mi řečeno, že do několika týdnů zemřu. Rakovina byla v mé krvi. Lékaři mi řekli, že nevědí, zda chemoterapie pomůže, ale že jsou ochotni to zkusit.“ řekla.

Chloe podstoupila šest kol chemoterapie, která zničila většinu rakoviny a dodala jí více optimismu.

„Vím, že je to pro mě těžké: „Když se teď ohlédnu zpět, nic necítím – všechno, co mi řekli, je rozmazané. Na svět jsem se dívala úplně jinak a ptala se sama sebe: „Proč zrovna já? Čím jsem si to zasloužila? Nejtěžší na tom všem bylo, že jsem si myslela, že už tu možná nebudu, abych viděla svého syna vyrůstat.“ řekla Chloe.

V září 2020 byla Chloe zaregistrována u Nadace Anthonyho Nolana a hledala dárce kostní dřeně. Lékaři okamžitě našli stoprocentní shodu s 27letým mužem a transplantace proběhla v říjnu 2020. Ta se provádí transplantací kmenových buněk z jedné osoby do druhé, přičemž se poškozené krvetvorné buňky nahradí zdravými.

Po úspěšné operaci podstoupila Chloe další biopsii kostní dřeně, aby se ujistila, že její nové buňky fungují – později se dozvěděla, že její tělo je bez rakovinných buněk.

„Když jsem se to dozvěděla, vzala jsem svého syna do náruče a pevně ho stiskla. Bylo neuvěřitelné vědět, že je po všem, byl to ten nejlepší den v životě.“ uvedla Chloe.

Žena nyní trpí nemocí štěpu proti hostiteli, která vzniká, když určité typy bílých krvinek v transplantovaných kmenových buňkách nebo kostní dřeni napadají vlastní buňky těla.

„Ať už procházím čímkoli, jsem vždy pozitivní a mám úsměv na tváři. Bez ohledu na to, jak moc jsem nemocná, je pro mě moje dítě vždy na prvním místě. Se svým dárcem jsem mluvila v březnu 2023, bylo to velmi vzrušující. Povídali jsme si, jako bychom se znali celý život.“

Máme mezi sebou pouto, které nikdo nedokáže pochopit. Toto spojení budeme mít navždy, jsem tu stále díky němu. Jsem mu velmi vděčná. Raději bych si tím prošla, než abych tu vůbec nebyla. Je to hořkosladký příběh – jsem naživu, abych ho mohla vyprávět.“

Zdroj: Independent, Daily Mail