Lékaři poprvé „regenerovali“ srdeční sval – léčba, která by mohla pomoci milionům lidí

Přidat na Seznam.cz

Lékařům se poprvé podařilo pomocí jemných rázových vln přimět srdeční sval k „regeneraci“ po operaci bypassu. Ukázalo se, že u osob, které léčbu podstoupily, došlo po roce ke klinickému zlepšení ve srovnání s pacienty, kteří léčbu nepodstoupili.

Kromě toho, že srdce pumpuje do těla více kyslíku, pacienti, kterým byla léčba podána, také uváděli, že jsou schopni chodit šest minut bez odpočinku a mají lepší kvalitu života ve srovnání s těmi, kteří léčbu nedostali.

Profesor Johannes Holfeld z Lékařské univerzity v Innsbrucku v Rakousku řekl BBC, že tato léčba by mohla pomoci milionům lidí.

„Znamená to, že budou moci opět chodit na procházky se svým psem nebo v běžném životě zajít do supermarketu,“ řekl profesor Holfeld. „Předpokládáme také, že budou mít delší průměrnou délku života a méně opakovaných hospitalizací.“

Operace srdečního bypassu je podle Lékařské univerzity v Innsbrucku nejčastějším velkým chirurgickým zákrokem v západním světě a může pomoci pacientům, jejichž přívod krve do srdce je náhle zablokován.

Proveditelné a bezpečné

V rakouské studii, které se zúčastnilo něco málo přes 60 pacientů, použili vědci přístroj – přezdívaný „vesmírný fén“ – k aplikaci mírných zvukových vln krátce po bypassu.

Předpokládalo se, že tento desetiminutový zákrok podpoří růst nových cév v oblasti poškozené nebo zjizvené po infarktu.
Podle studie, která byla zveřejněna v časopise European Heart Journal, se rok po operaci zvýšilo množství okysličené krve přečerpávané srdcem o 11,3 % u pacientů s rázovou vlnou a o 6,3 % u kontrolní skupiny, která tuto léčbu nepodstoupila.

„Léčba byla proveditelná a bezpečná. Výsledky studie naznačují, že tato léčebná strategie by mohla přispět k řešení neuspokojené klinické potřeby regenerace myokardu u pacientů trpících ischemickým srdečním selháním,“ píše se v článku.

Zdroje: Sky news, BBC, European Heart Journal