Lékař vyzývá k zavedení varovných štítků na sociálních sítích na ochranu dospívajících

Přidat na Seznam.cz

Americký všeobecný lékař Vivek Murthy v pondělí vyzval k přidání varovného označení na aplikace sociálních médií, které by připomínalo, že tyto platformy škodí mladým lidem, zejména dospívajícím.

V článku v New York Times Murthy napsal, že samotné varovné označení nezajistí bezpečnost sociálních médií pro mladé lidi, ale že může zvýšit povědomí a změnit chování, jak ukazují důkazy ze studií o tabáku. Americký Kongres by musel přijmout zákon, který by takové varovné označení vyžadoval.

Obhájci mládeže a zákonodárci již dlouho obviňují platformy sociálních médií, jako jsou Facebook, Instagram, TikTok a Snapchat, z toho, že podle nich mají na děti škodlivý vliv, včetně zkrácení pozornosti, podpory negativního obrazu těla a zranitelnosti vůči online šikaně a predátorům.
„Je načase požadovat, aby na platformách sociálních médií bylo varovné označení generálního lékaře, které by uvádělo, že sociální média jsou spojena s významným poškozením duševního zdraví dospívajících,“ napsal v pondělí Murthy.

Společnosti TikTok, Snap a Meta Platforms na žádosti o komentář nereagovaly.
Generální ředitelé těchto tří společností spolu s platformou sociálních médií X a aplikací pro zasílání zpráv Discord byli v lednu podrobeni slyšení amerických senátorů o bezpečnosti dětí na internetu. Republikánský senátor Lindsey Graham obvinil vedoucí představitele, že mají „krev na rukou“, protože nedokázali ochránit mladé uživatele před sexuálními predátory, píše deník WallStreetJournal.

Některé americké státy se snaží přijmout právní předpisy, které by děti chránily před škodlivými účinky sociálních médií, jako jsou úzkosti, deprese a další duševní nemoci.
Zákonodárci státu New York tento měsíc přijali legislativu, která zakazuje platformám sociálních médií vystavovat „návykový“ algoritmický obsah uživatelům mladším 18 let bez souhlasu rodičů.
V březnu podepsal floridský guvernér Ron DeSantis zákon, který zakazuje přístup na platformy sociálních médií dětem mladším 14 let a vyžaduje, aby 14-15leté děti získaly souhlas rodičů.

Zdroje: Reuters, The New York Times, WallStreetJournal