Lék Leqembi na Alzheimerovu chorobu vzbuzuje velké naděje. Povolení pro EU je v řešení

Přidat na Seznam.cz

Německo – Protilátka lecanemab může snížit tvorbu plaků bílkoviny amyloidu beta v mozku a zpomalit progresi Alzheimerovy demence pokud je podána ve velmi časném stadiu. V USA Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) již v loňském roce povolila tento lék s obchodním názvem Leqembi. Tamní odborníci hovořili o milníku. Vyvinuly ho farmaceutické společnosti Eisai (Japonsko) a Biogen (USA).

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v současné době přezkoumává povolení pro EU. Rozhodnutí se očekává v první polovině roku, možná i v nejbližších dnech. Příslušný výbor pro humánní medicínu musí zvážit, zda klinický přínos pro malou skupinu pacientů s diagnózou Alzheimerovy choroby v raném stadiu ospravedlňuje vysoké náklady na pravidelné infuze, a především zda převažuje nad rizikem možných vedlejších účinků, píše portál Frankfurter Rundschau a web Alzheimer’s association.

Lék Leqembi na Alzheimerovu chorobu vzbuzuje velké naděje

Pokud by byl přípravek Leqembi uveden na trh v EU, jednalo by se o první lék zaměřený na základní mechanismy Alzheimerovy choroby. Nebyl by však schopen dosáhnout vyléčení. Nemoc by se stále zhoršovala, jen pomaleji.

Lecanemab je účinná látka ze skupiny monoklonálních protilátek. Jedná se o bílkoviny, které se zaměřují na určitou strukturu, v tomto případě na bílkovinu amyloid beta. Ta je považována za jednoho z „hlavních aktérů“, kteří podporují Alzheimerovu chorobu tím, že vytvářejí shluky v mozku. Lecanemab se váže na rozpustné molekuly amyloidu beta, a proto může zabránit tvorbě nových plaků, ale nikoli rozpouštět ty stávající. To je důvod, proč je lekanemab vhodný pouze pro pacienty v časném stadiu.

Alzheimerova choroba je obvykle rozpoznána až v pokročilém stadiu poškození

Hlavním problémem je, že nemoc je obvykle rozpoznána až ve chvíli, kdy je poškození mozku již značně pokročilé. Vývoj jednoduchých a spolehlivých testů je proto stejně nezbytný jako vývoj léčebných postupů. Zatím existuje pouze jeden spolehlivý biomarker v krvi – odpovídající test by mohl přijít na trh v několika příštích letech.

Zdroj: Frankfurter Rundschau, Alzheimer’s association