Lavrov pohrozil „vojensko-technickou odpovědí“, pokud nad Ukrajinou přelétnou americké F-16

Přidat na Seznam.cz

Rusko, je připravena poskytnout „vojensko-technickou odpověď“, pokud se na obloze nad Ukrajinou objeví americké stíhačky F-16.

V rozhovoru pro ruskou propagandistickou televizi RT to 16. června prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, jak píše také ruská agentura TASS.

Poznamenal, že se nyní jedná o letounech F-16 pro Ukrajinu, které mohou být podle Lavrova vybaveny tak, aby nesly jaderné zbraně.

„Odpovím, jak budeme reagovat. To je samozřejmě v kompetenci armády, ta ví, co má dělat,“ řekl ruský ministr zahraničí. „F-16 je vojensko-technický výtvor, takže samozřejmě, pokud uvidíme, že tato letadla létají nad Ukrajinou a představují pro nás hrozbu, přijde samozřejmě také vojensko-technická reakce.

Připomeňme, že ukrajinští piloti jsou nyní cvičeni na stíhačky F-16. Tento krok následuje po měsících diskusí ve Washingtonu, poté Ukrajina hlásí úspěch ve své protiofenzívě, píše deník The Guardian.

Spojenci NATO se zatím nedohodli na dodávkách tzv. amerických stíhaček čtvrté generace na Ukrajinu, ale Jens Stoltenberg uvedl, že výcvik ukrajinského personálu probíhá.

„Skutečnost, že výcvik byl zahájen, nám poskytuje možnost rozhodnout také o dodání letounů a pak budou piloti připraveni s nimi létat,“ řekl bývalý norský premiér při příchodu na zasedání ministrů obrany v Bruselu.

Tento vývoj následuje po měsících interní debaty ve Washingtonu o rizicích nasazení letounů F-16 na Ukrajině k útokům na cíle na ruském území a potenciální eskalaci konfliktu. USA mají kontrolu nad zpětným vývozem stíhaček z každé země, která je má ve svém arzenálu.

Ještě v únoru americký prezident Joe Biden odmítal ukrajinské žádosti o lehké stíhací letouny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se podle dostupných informací následně pevně zavázal, že letouny budou použity pouze k útokům na ruské síly na území Ukrajiny.

Výcvik ukrajinských pilotů, kteří dosud létali převážně na letounech sovětského standardu, bude trvat ještě několik měsíců. Ukrajina zatím nemá ani vzletové a přistávací dráhy vhodné pro letouny F-16, pokud by spojenci z NATO souhlasili s poskytnutím techniky.

Zdroj: TASS, The Guardian