Kyjev chce pro Putina zvláštní soud. Ruský prezident musí být zbaven imunity

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinský diplomat, Anton Koryněvič, se dostal složitě třemi vlaky a letadlem do Paříže, aby přiměl francouzské úřady ke zřízení zvláštního tribunálu, jenž by měl stíhat Vladimíra Putina.

Ukrajina už před časem uvedla, že chce zřídit jednorázový mezinárodní tribunál, který by soudil nejvyšší představitele ruského režimu za agresi, což by mohlo vést k vydání zatykače na Vladimira Putina.

Putin musí být bez imunity

Jak psal deník The Guardian, Ukrajina věří, že samostatné souzení Ruska za akt agrese za mezinárodní účasti, by urychlilo její snahu dohnat ruského prezidenta a jeho nejbližší okolí k odpovědnosti.

V době, kdy se stále více hovoří o poválečném období, je Paříž ochotna hovořit o výzvách, které by takový tribunál představoval. Ukrajina může soudit pachatele agrese, ale nemůže stíhat Vladimira Putina, který těží z imunity hlavy státu. Kyjev proto požaduje vytvoření zvláštního tribunálu, informuje web LeMonde.

Mezinárodní soud nemá na Ukrajině důvěru

Francouzská vláda se ale domnívá, že takový tribunál by konkuroval Mezinárodnímu trestnímu soudu. Ukrajina ho ovšem považuje za velké zklamání, neboť poté, co obdržel podání z Kyjeva již v roce 2014, zahájil vyšetřování ruské agrese až v únoru 2022. Od začátku války si žalobce Karim Kahn dává pozor, aby nepoužíval jméno Vladimira Putina nebo neoznačoval ruské zločiny za „genocidu“, protože se obává o nezávislost soudu. Připomněl také oběma armádám jejich odpovědnost.

Podle serveru LeMonde, se na Ukrajině mnozí domnívají, že se Mezinárodní soud zaměří pouze na druhořadé zločince. „Bude Mezinárodní trestní soud skutečně schopen stíhat [Vladimira Putina]?“ ptá se Koryněvič.

Kyjev chce evidentně tlačit na Mezinárodní soud, aby konal rychleji a aby jeho rozhodnutí směřovala k těm nejvyšším místům, odkud přichází ruská agrese. Vytvoření alternativního tribunálu, který by měl být agresivní a donutil Rusko pykat, se Mezinárodnímu soudu nelíbí.

Zdroj: The Guardian, LeMonde