Kvíz: Tato slova slyšeli Češi naposledy v 90. letech. Zvládnete je přeložit do dnešní češtiny?

Přidat na Seznam.cz

I rodilé mluvčí může čeština jednoduše zaskočit. O češtině se říká, že je velmi krásná a květnatá. Její slovní zásoba čítá přibližně 300 000 slovních kořenů, které se dále ohýbají a přizpůsobují. 

Nejrozsáhlejší slovník našeho jazyka vznikl v letech 1935 – 1957 a obsahuje přes 250 000 českých termínů. Čeština se s každou časovou érou stále rozkvétá a svůj slovník rozšiřuje. S příchodem nových termínů se ty zastaralé přestávají používat. V tomto případě se bavíme o archaismech. Pro věci, které se už dnes nevyužívají, a proto se zapomíná i jejich pojmenování, máme termín historismy.

Počátky českého jazyka

Češtinou se po světě mluví už od prvního tisíciletí našeho letopočtu. Vyvinula se z praslovanštiny a poté následoval dlouhý proces změn a přizpůsobování až do dnešní podoby. První písemný doklad pochází z roku 1057.

Staré knihy v polici.
První zachovalé texty v češtině pochází z roku 1057. Zdroj: Shutterstock.

Čeština také ráda rozšiřuje své množství slov z jiných jazyků. Některá slova známe natolik dobře, že už si ani neuvědomujeme, že jsou převzatá.

Z francouzštiny jsme si například převzali módní označení (baret, blůza), z italštiny jsme si vypůjčili hudební termíny (piano, forte, soprán) a z arabštiny se nám líbila slova alkohol, káva  a trafika.

Česky po světě umí mluvit přibližně 13 milionů lidí. Naše jedinečné „ř“ se vyskytuje mimo češtinu pouze ve slezštině a hornolužické srbštině. Nicméně tyto jazyky nejsou označené jako úřední. Proto, pokud v textu najdete písmeno ř, v 99 % případů se jedná o český text.

Psací písmo.
Některá písmena jsou pro češtinu specifická. Zdroj: Shutterstock.

Čeština devadesátých let

Český jazyk se v druhé polovině 20. století podrobil velkým změnám. Jedním z velkých faktorů byl pokrok v technologii, který si žádal obnovu a doplnění aktuálních slovníků. V této době se také oslabilo zastoupení dialektů, a to především kvůli urbanizaci a industrializaci.

Role jazyka byla posílena díky rostoucí úrovni dosaženého vzdělání. Ženy byly s časem více zastoupeny na profesně kvalifikovanějších pozicích a mluvená čeština byla postupem času náročnější.

V neposlední řadě mělo na jazyk obrovský vliv televizní vysílání, které se s časem opět rozšiřovalo až do dnešní, moderní a technologicky vyspělé doby. S rozvojem televize a veřejného rozhlasu byly vydány první příručky pro správnou kultivovanou komunikaci.

Test archaismů

Díky dnešnímu kvízu můžete zavzpomínat na řadu archaismů, které se ještě donedávna používaly.

Zvládnete přeložit tyto archaismy?

Zkuste si přeložit těchto deset pojmů.

1 / 10

Co znamená nebožička?

2 / 10

V jakém kontextu se používalo drahný?

3 / 10

Co znamená anžto?

4 / 10

Co značí šenkovat?

5 / 10

Co znamená arci?

6 / 10

Co jsou vaňatá slova?

7 / 10

Co se označuje pojmem regiment?

8 / 10

Co znamená peku?

9 / 10

Co to je škamna?

10 / 10

Co znamená pročež?

Vaše skóre je

Průměrné skóre je 72%

Zdroje: czechency.orgmojecestina.czdenik.cz