Křičel „Sláva Ukrajině“. Video zachycuje okamžik, kdy ruští vojáci popravili bezbranného ukrajinského zajatce

Přidat na Seznam.cz

Ruští vojáci zastřelili ukrajinského válečného zajatce poté, co vykřikl „Sláva Ukrajině“, napsal dnes na svých internetových stránkách list Ukrajinská pravda s odvoláním na záběry zveřejněné na sociálních sítích.

Vedoucí kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak v reakci uvedl, že vražda nezůstane nepotrestána. Ukrajinský ombudsman o záběrech informoval zahraniční partnery. Podle dostupných informací není jasné, kde přesně a kdy byl inkriminovaný videozáznam pořízen, uvádí portál Ukrajinská pravda.

Video zachycuje situaci, kdy poté, co neozbrojený ukrajinský voják vykřikne „Sláva Ukrajině“, začnou na něj Rusové s vulgárními urážkami střílet. Jermak napsal, že válečné zločiny se v Rusku pěstují a úřady se je snaží maskovat propagandou a mýty o nacistech na Ukrajině. ,,Vražda zajatého muže je toho dalším příkladem. A také příkladem ruské ubohosti a slabosti. Za každý takový válečný zločin přichází odplata. Nikdo se před ní nemůže skrýt,“ zdůraznil.

,,Rusko se bude zodpovídat za každý spáchaný válečný zločin,“ prohlásil podle agentury Unian ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec. ,,Zastřelení ukrajinského vojáka, který padl do zajetí, je porušením Ženevské úmluvy. Je to hanebné a zavrženíhodné,“ zdůraznil a dodal, že video poslal kolegům v různých zemích světa jako důkaz dalšího válečného zločinu ze strany Ruska, jehož slova cituje France24.

Ruští představitelé se k videu zatím nevyjádřili, uvedla ruská redakce BBC. Připomněla, že když se loni v listopadu objevilo podezření, že ukrajinští vojáci zastřelili vzdávající se ruské vojáky, a Moskva hovořila o brutální popravě, ukrajinské úřady slíbily celou záležitost vyšetřit.

Zdroje: BBC, Ukrajinská pravda, France24