Křetínský kupuje britskou poštu Royal Mail v přepočtu za 103,5 miliard korun

Přidat na Seznam.cz

Český magnát Daniel Křetínský souhlasil s akvizicí vlastníka Royal Mail za 3,5 miliardy liber (103,5 miliard korun), s cílem obnovit prosperitu skupiny mimo veřejné trhy, píše deník Sky news.

Společnost EP Group, kterou Křetínský vlastní, souhlasila s nákupem akcií společnosti Royal Mail, jedna akcie vyjde na 109 korun. Obě strany strávily poslední týdny vyjednáváním podrobností této dohody pro jednu z nejznámějších britských společností, která od privatizace čelila stávkám a problémům s doručováním poštovních zásilek celé zemi. Dohoda, která nyní čeká na schválení regulačními orgány, přichází v době volební kampaně a může vyvolat další napětí mezi pracovníky pošty, zmiňuje deník Financial Times.

Křetínský je již největším akcionářem IDS s podílem 27,5 procenta. Tento právník, který se stal energetickým magnátem vlastní také podíly v řetězci J Sainsbury a ve fotbalovém klubu West Ham United.

EP Group ve středu oznámila závazky týkající se prvních let vlastnictví, včetně závazku zachovat úroveň služeb a britské sídlo společnosti. Křetínský zdůraznil potřebu modernizace a investic do transformace IDS, aby udržel konkurenceschopnost na trhu.

Pokud obchod získá souhlas regulačních orgánů, vlastnictví Křetínského by mohlo mít dalekosáhlé dopady na podniky a britské zákazníky. Skupina EP čelí výzvám klesající poptávky po dopisech a rostoucí konkurence v oblasti doručování balíků od společností jako Amazon a DPD.

Český podnikatel se snaží ovládnout 508 let starou poštovní skupinu po období napjatých vztahů mezi vedením a zaměstnanci pošty, kteří v roce 2022 na 18 dní protestovali proti plánům přiblížit pracovní postupy konkurenci.

Zdroj: Sky news, Financial Times