Kreml se vzteká: Stěžují si, že Macron a Scholz nekontaktují Putina

Přidat na Seznam.cz

Tiskový tajemník ruského diktátora Dmitrij Peskov prohlásil, že Vladimir Putin je nadále otevřen jednáním o Ukrajině, ale německý kancléř Olaf Scholz ani francouzský prezident Emmanuel Macron, s nimiž chce být Kreml v kontaktu, v tuto chvíli Rusko vůbec nekontaktují, uvádí server Ukrainska Pravda.

„Slyšeli jsme mnoho prohlášení Scholze a Macrona, kteří řekli, že budou s Putinem nadále jednat, aby hledali nějaké východisko ze současné situace. V poslední době však západní vůdcové neprojevují žádnou iniciativu,“ postěžoval si Peskov v rozhovoru pro deník Izvestija.

Peskov připomněl, že Macron pětkrát nebo šestkrát prohlásil, že je připraven zavolat Putinovi, ale Kreml žádnou žádost o takový rozhovor nedostal. „Žádné žádosti ani úvahy o možných termínech takového rozhovoru nebyly,“ dodal mluvčí Kremlu.

Tiskový tajemník ruského prezidenta nicméně prohlásil, že Putin je nadále otevřen jakýmkoli kontaktům, které pomohou Rusku dosáhnout jeho vlastních cílů různými, i nevojenskými prostředky. „Především mírovými, u jednacího stolu, ale když to není možné, tak i vojenskými cestami, jak vidíme nyní,“ vysvětlil a naznačil tak, že Rusko je odhodlané pokračovat ve válce.

Zdroje: Ukrainska Pravda, Izvestija