Kreml se připravuje na dlouhou válku, ale ruské elity už nevěří ve vítězství

Přidat na Seznam.cz

Kremelský diktátor Vladimir Putin se připravuje na dlouhou a vyčerpávající válku proti Ukrajině. Představitelé ruské elity jsou však přesvědčeni, že odsoudil Rusko ke zbytečnému plýtvání životy a zdroji, uvedla ukrajinská agentura Unian.

„Budoucnost bude pro Ukrajinu i Rusko ještě těžší a dražší. Ekonomické ztráty takového rozsahu nestojí za několik znovuzískaných území,“ uvedl zdroj agentuře pod podmínkou anonymity.

Putin zároveň navzdory důsledkům války pro Rusko stále nemá vážného soupeře v boji o moc. Proto se pravděpodobně nemusí obávat prezidentských voleb, které se budou konat v březnu 2024.

Podle některých západních diplomatů Putin zůstane u moci až do konce, pokud nezemře nebo nedojde k převratu, přičemž ani jedno z toho se v tuto chvíli nezdá pravděpodobné, píše deník New Voice.

Plné strategické a ekonomické důsledky války se však mohou projevit až za nějakou dobu.

„Nevěřím ve velkou ofenzívu ani v možnost vítězství Ruska nad celým civilizovaným světem,“ uvedl vysoce postavený zdroj blízký Kremlu.

Ačkoliv se Rusko již delší dobu připravuje na dlouhou válku, vojenští experti se domnívají, že ruské ofenzivní úsilí na Ukrajině vyvrcholí v březnu. Rusové nebudou schopni prolomit obranu ukrajinských ozbrojených sil a definitivně ztratí svůj útočný potenciál.

Zdroj: New Voice, Unian