Kreml se kriticky vyjádřil k sankcím vůči ruským nemovitostem v České republice

Přidat na Seznam.cz

Česká republika se stala první zemí, která zmrazila ruské nemovitosti v zahraničí. Jak uvedla agentura TASS, Kreml považuje sankce České republiky proti ruským státním nemovitostem v této zemi za „nepřijatelné“, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

V komentáři zařazení podniku pro správu ruského majetku v zahraničí na národní sankční seznam uvedl, že v důsledku tohoto rozhodnutí Prahy, které jasně porušuje mezinárodní právo, jsou ohroženy všechny ruské nemovitosti v ČR, s výjimkou nemovitostí s diplomatickým statusem.

„Nyní se situace analyzuje, aby se nějakým způsobem minimalizovala rizika. Tento hluboce protiruský postoj českých úřadů je naprosto na hlavu postavený. Takový postoj kategoricky odmítáme, nepřijímáme ho. Nyní situaci analyzujeme,“ podotkl mluvčí.

Česká republika se stala první zemí, která zmrazila ruské nemovitosti v zahraničí. Tyto nemovitosti se nacházejí především v Praze a Karlových Varech. Státní nemovitosti již nelze využívat k žádným podnikatelským účelům, zejména k přijímání nájemného od nájemníků. Nájemné budou muset platit na speciálně zřízený bankovní účet, ke kterému Rusko nebude mít přístup. Opatření se týká desítek bytů, které sankcionovaná společnost pronajímá. Rozhodnutí se nevztahuje na prostory ruského velvyslanectví, které jsou využívány k diplomatické činnosti.

Vyjádření šéfa ukrajinské diplomacie

Na síti X okomentoval rozhodnutí šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. Česko právě zmrazilo veškerý ruský státní majetek. Tleskám tomuto vstřícnému kroku a děkuji svému protějšku a příteli Janu Lipavskému. Všechny země, které tak ještě neučinily, by měly následovat jeho příkladu. Ruské peníze by měly být použity na obnovu Ukrajiny, místo vraždění a ničení.

Vyjádření českého ministra zahraničí Jana Lipavského

Jan Lipavský na síti X napsal: „Na můj návrh vláda schválila zmražení ruského státního majetku v Česku. Komerční aktivity, ze kterých Rusko financuje vraždění Ukrajinců, tady končí.“

Zdroj: TASS, X