Kremelský režim připravuje nové útočné jednotky. Začal masový nábor žen z ruských trestaneckých kolonií na ukrajinskou frontu

Přidat na Seznam.cz

Kremelský režim je stále zoufalejší. Aby doplnil armádní řady, začal masový nábor žen z ruských trestaneckých kolonií na ukrajinskou frontu. Jak uvádějí ruští aktivisté, vězeňkyně jdou do války ochotněji než muži. Zajímavé je, že většinou končí v útočných jednotkách, píše deník Espreso.

Donedávna probíhal aktivní nábor žen na okupovaných územích Ukrajiny, uvádí Olga Romanova, zakladatelka projektu Rusko za mřížemi. Podle této lidskoprávní aktivistky bylo naverbováno asi 50 žen ze Sněžné kolonie a dalších 100 z kolonií na jihu Ruska a asi 30 odsouzených žen bylo naverbováno do války v Lipecku po podepsání dohody s ministerstvem obrany, informuje deník Svobodná Evropa.

Za zdmi věznice se informace o náboru do armády dostávají prostřednictvím příbuzných vězeňkyň, s nimiž ženy zůstávají v kontaktu. Ženy mají být verbovány i v moskevských vazebních věznicích. Pro Putinovy muže je to dokonce výhodné. Zbaví se zátěže z vězeňského systému a je jim jedno, zda do zákopů na Ukrajině pošlou zkaženou kriminálnici, nebo nevinného chlapce. Hlavně že drží pušku ze správné strany. Podle Romanovové je však v této situaci v sázce víc.

Na rozdíl od mužů jsou ženy ve vězení mimořádně náchylné k propagandě. Můžeme očekávat zprávy z dalších ženských zón. A ženy budou ještě ochotnější bojovat,“ říká aktivistka za lidská práva.

Jak aktivistka upozorňuje, tento jev trvá již řadu měsíců a již v říjnu ukrajinská média informovala o zajatých ruských vojačkách. Zajímavé je, že ženy jsou posílány především do útočných jednotek. Je pravda, že sdílejí kasárna s muži, ale pokud jde o boj, operují odděleně.

Zákon přijatý Státní dumou 24. června, který předpokládá ukončení trestního stíhání dobrovolníků, kteří se hlásí do války, neurčuje, jakého pohlaví musí být občan.

Nyní může na Ukrajině bojovat i žena a vyhnout se trestu,“ říká Romanová na rovinu.

Podle Bílého domu do konce roku 2022 bojovalo v řadách Wagnerovy skupiny asi 50 000 odsouzených ruských zajatců. Podle Romanovové jich v současné době zbývá jen každý pátý. Zbytek zemřel nebo uprchl.

Zdroj: Espreso, Svobodná Evropa