Konečně revoluce v e-receptech? Dostupné by měly být i v Chorvatsku a jiných zemích!

Přidat na Seznam.cz

Pokud jste v zahraničí a potřebujete své prášky, je to možné. Pouze však s papírovým receptem. A to se má změnit s elektronickými recepty. Ty už sice moc dobře známe, postupně se ale budou propojovat s celou Evropskou unií. Informuje o tom web TN.cz.

Tuto novinku ocení popravdě nejvíce ti, kteří v zahraničí žijí delší dobu. „Jezdíme do ciziny pravidelně na delší dobu, třeba na tři až čtyři týdny, takže vyzvednout si léky v cizině na e-recept mi přijde jako fajn nápad,“ tvrdí žena pro TN.cz. Mezi první země, které se propojí s e-recepty bude i Chorvatsko, kam jezdí mnoho Čechů na dovolenou.

„Pokud se někdo chystá v létě na dovolenou, třeba do Chorvatska, tak už si tam s největší pravděpodobností ty svoje léky bude moci vyzvednout. Běží to v několika vlnách a v tuto chvíli už jsou zapojeny státy jako Finsko, Estonsko, Chorvatsko nebo Portugalsko. V nejbližší době by to mělo být Švédsko a postupně se bude přidávat i celá řada dalších zemí,“ říká ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová pro Novu.

Nespornou výhodou elektronických receptů je totiž to, že je lékař může vystavit i na dálku. Pokud tedy onemocníte mimo Českou republiku, budete tak možnost dostat se k lékům na předpis. Europoslanec za Piráty Mikuláš Peksa se domnívá, že pokud zákon projde podle toho, jak jej schválil Parlament, občan bude moci recept uchovávat nejen prostřednictvím sms, ale i v občankách.

Že se nejedná o nic převratného a toto téma je na stole zákonodárců už dlouho se ví. Před 5 lety o tom psal například i web iDnes.cz. Ten se zabýval i případnou cenou léků, která se liší a zajímalo ho, jak se tento problém v rámci Evropské unie bude řešit.

Vyšší cenu léků uhradí pojišťovna?

Některé pojišťovny v tomto směru mají jasno. „Pojištěnec za lék v zahraničí zaplatí plnou cenu, po návratu zkontaktuje svou zdravotní pojišťovnu a po předložení dokladu nebo účtenky pojišťovna lék zaplatí až do výše úhrady platné v České republice,“ vysvětluje mluvčí Pojišťovny ministerstva vnitra Jana Schillerová pro TN.cz.

Je tak možné, že již skutečně brzy přijde doba, kdy se budeme moci bez problémů spolehnout na to, že pokud nás přepadne nemoc na oblíbené dovolené, nebudeme se muset vracet domů nebo trávit celý pobyt v pokoji. Snad se tedy po tolika letech dočkáme.

Zdroj: TN.cz, iDnes.cz, redakce