Konec hry? Rusům konečně došlo, že jsou Putinovy dny sečteny

Přidat na Seznam.cz

Válka na Ukrajině zničila domácí Putinovu auru neomylnosti a zdá se, že i Kreml si uvědomil, že je to začátek konce. Po více než dvaceti letech od nástupu k moci začíná vliv ruského prezidenta nad jeho lidem konečně slábnout.

Válka na Ukrajině podkopala důvěryhodnost hlavy Kremlu na domácí půdě a mnoho Rusů už poprvé nemá pocit, že mohou věřit tomu, co jim jejich vůdce říká, informuje americký zpravodajský web TheDailyBeast. V kombinaci s tvrdými ekonomickými sankcemi, přerozdělováním finančních prostředků na válku a odvody po celé zemi, je stále těžší snášet náklady na zbytečný a vyčerpávající konflikt s Ukrajinou.

Putinův systém se hroutí

„Rusko, stejně jako každý jiný národ, chce žít stabilní život, aniž by se stydělo za naše moskevské vedení. Před válkou nám Putin zaručoval stabilní život, ale teď nám říká, že život v Rusku bude dobrý až za 10 let,“ řekla listu The Daily Beast 57letá Věra Alexandrovna, právnička z Petrohradu. „Před válkou jsem měla Putina ráda, můj syn byl IT technik, líbily se nám možnosti IT v Rusku, ale teď všechny mozky a talenty ze země utíkají, můj syn je také pryč a já si nemohu dovolit čekat na dobrý život dalších 10 let.“

Ruský šachový velmistr Garry Kasparov, otevřený kritik Kremlu, řekl deníku The Daily Beast, že Putin vstupuje do závěrečné hry. „Rusko zjevně prohrálo válku, což povede ke zhroucení režimu, ale otázkou je, kolik lidí ještě zemře, než se tak stane,“ uvedl pro The Daily Beast.

Putinovy manipulace už domácí publikum nepřesvědčují

Stovky nezávislých ruských i zahraničních novinářů opustily během posledních devíti měsíců Rusko, ale někteří z těch, kteří zůstali, včetně novinářů BBC, pokračují v šíření informací o vrchním veliteli, který ztrácí tisíce svých vojáků i některá klíčová území na Ukrajině. Minulý týden ruská služba BBC a exilový server Meduza potvrdily jména 10 002 ruských vojáků zabitých na Ukrajině. Skutečný počet ruských obětí „může přesáhnout 20 000 a celkový počet nenávratných ztrát může být až 90 000,“ uvedla BBC.

Nezávislé i Kremlem kontrolované průzkumy veřejného mínění ukazují, že Putin ztratil podporu pro svou válku, jejíž pokračování si přeje méně než 30 procent obyvatel země. „Putin mohl vládnout déle, kdyby tuto válku nezačal, ale nyní jsou jeho dny skutečně sečteny a on si to jasně uvědomuje,“ řekla listu The Daily Beast Julia Galiamina, moskevská opoziční politička. Galiamina se stala obětí policejního násilí a byla několikrát zatčena, ale odmítá opustit Rusko. Místo toho povzbuzuje další lidi, aby se Putinovi postavili.

Studie nezávislého ruského think tanku Levada ukazují, že počet Rusů, kteří věří, že se jejich země ubírá správným směrem, již klesl z 64 procent v říjnu na 61 procent v listopadu.

Dříve stačilo, aby se ruský prezident nechal vyfotit do půli těla na koni a jeho aureola zase zářila. Teď si jím ovládaná média marně lámou hlavu, co by ještě mohlo fungovat. Ale spíš se zdá, že každý pokus Kremlu obnovit obraz Putina jako nadčlověka vyvolá na internetu další lavinu vtipů.

Putin počátkem tohoto měsíce natočil jeden ze svých klipů ve stylu „Action Man“, v němž je zachycen, jak přejíždí přes poškozený most na Krymu. Měl ukázat, jak je ve svých 70 letech stále fit a zdravý, ale komentátoři na internetu byli více posedlí autem, které řídil. Nebyla to jedna z Lad ruské výroby, kterou dříve propagoval, ale Mercedes německé výroby. Ostatně i na Ladu mají také lidé své vtipy. „Jak rozjedete Ladu na devadesát za hodinu? Strčíte ji ze skály.“

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov byl nucen vysvětlit, že Mercedes byl prostě náhodou po ruce a že to není žádný důkaz Putinových automobilových preferencí, uvedl server Ukrajinska Pravda.

Po letech obdivu v celé zemi se Putin dostává izolace

Nálada začíná být pro Kreml velmi těžko zvládnutelná. Jak jsme psali v tomto článku, Putin odmítl přednést výroční projev ve Federálním shromáždění a ruší i další obvyklý program ke konci roku.

„To, že Kreml zrušil Putinovu velkou tiskovou konferenci, je znamení. Uvědomuje si, jak beznadějná je jeho situace, je to slepá ulička, jeho plán na Ukrajině selhal,“ řekla známá kremelská pozorovatelka Olga Bychkov listu The Daily Beast.

Zdroj: TheDailyBeast, BBC, Meduza, Levada, Ukrajinska Pravda, Pravda24