Komáří horečka dengue je v jižní Asii s oteplováním planety stále smrtelnější
Horečka dengue přenášená komáry si letos vybírá vysokou daň v jihoasijských zemích, Bangladéš se potýká s rekordním počtem úmrtí a Nepál čelí případům v nových oblastech, přičemž odborníci tuto zhoršující se pandemii dávají do souvislosti s dopady klimatických změn, píše deník The Japan Times.
Úřady v obou zemích se snaží tuto nemoc, která je také známá jako „horečka zlomených kostí“ kvůli silným bolestem svalů a kloubů, omezit a léčit.
Entomologové a epidemiologové tvrdí, že rostoucí teploty a delší monzunové období poskytují komárům ideální podmínky pro rozmnožování. Dalším významným faktorem šíření horečky dengue jsou prudší záplavy způsobené silnými dešti a táním ledovců, které jsou způsobeny změnou klimatu, uvedl Mohammad Mushtuq Husain, poradce Ústavu epidemiologie, kontroly nemocí a výzkumu.
Dengue, also referred to as "breakbone fever" for the severe pains it induces, poses an ever-greater threat in Bangladesh and Nepal where the rise and spread of cases are linked to climate change impacts.@BdRibon & @aadesh_subedi for @ContextClimate https://t.co/BdjgMDkvAm
— Jack Graham (@jacktgraham) September 8, 2023
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se tato hrozba netýká pouze jižní Asie, ale celosvětově stoupá počet případů horečky dengue, kterých bylo v roce 2022 hlášeno 4, 2 milionu, což je osminásobný nárůst oproti roku 2000. Začátkem tohoto roku WHO uvedla, že dengue je nejrychleji se šířící tropickou nemocí na světě a představuje „pandemickou hrozbu“, informuje stanice Aljazeera.
V Bangladéši v roce 2023 dosud zemřelo nejméně 691 lidí a více než 138 000 se jich nakazilo, jak ukazují oficiální údaje, což z tohoto roku činí nejsmrtelnější rok od první zaznamenané epidemie v roce 2000. Předchozí rekordní počet obětí byl 281 v loňském roce.
Vzhledem k tomu, že na horečku dengue neexistuje specifický lék, je podle zdravotnických odborníků nutné držet nemoc na uzdě prostřednictvím kontroly množení komárů, zapojení veřejnosti a zvládání příznaků.
Zdroj: Aljazeera, The Japan Times