Kolik utrácí Putin za válku a jak dlouho ještě vydrží?

Přidat na Seznam.cz

Rusko vynakládá na válku desítky miliard dolarů, mnohonásobně víc, než Ukrajina nebo jakákoliv země EU. Nyní už finančně vyčerpaná země žila ze zdrojů za ropu z minulých let. Jak dlouho ještě zvládne Putin konflikt na Ukrajině financovat?

Vladimir Putin od počátku své vlády těží z boomu cen ropy v roce 2000. Tento neočekávaný příjem umožnil Putinovi jednat z pozice síly. Začal na domácí scéně potlačováním opozice a nezávislých médií a získáváním voličů v době voleb zvyšováním důchodů a dávek. Od roku 2014 v tomto úsilí pokračoval na mezinárodní úrovni anexí Krymu, intervencí v Sýrii a invazí na Ukrajinu.

Jak Putin všechny tyto peníze utrácel? Podle Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI) v roce 2021 dosáhly výdaje 65,9 miliardy dolarů. To je více než 700procentní nárůst, což je více než u kterékoli země G7, informuje server Wilsoncenter. V roce 2021 byl ruský vojenský rozpočet desetkrát vyšší než rozpočet Ukrajiny.

Kolik bude ruskou ekonomiku stát válka ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině? Jak píše web Intellinews, vojenské náklady dosáhnou nejméně 110 miliard dolarů nebo více, ale dopady hospodářského poklesu a izolace Ruska od zbytku světa budou mnohem rozsáhlejší.

Ruská válka na Ukrajině je především obrovskou lidskou tragédií a útokem na ukrajinskou ekonomiku a společnost. Ale i Rusko nakonec zaplatí vysokou cenu za své kruté rozhodnutí vést válku.

Putin má ještě dva roky

Existuje nějaká šance, že Putinovi dojdou peníze na válku? V nejbližší době ne.

Za horizontem dvou až tří let jsou však šance Kremlu na vyrovnaný federální rozpočet bez snížení vojenských a sociálních výdajů mnohem nižší. Vzhledem k riziku globální recese a pokračujícímu snížení ceny ruské ropy je to optimistické. Zároveň bude Kreml nucen vynaložit své finanční rezervy na financování deficitu. Po roce 2023 bude mít Kreml jen malý manévrovací prostor.

Je zřejmé, že vojenský konflikt vyčerpává finanční sílu Ruska a čím déle bude pokračovat, tím hůře bude Kreml hledat zdroje nejen pro armádu, ale i pro sociální potřeby. Čím déle bude ruská armáda bojovat na ukrajinských bojištích, tím větší budou náklady na její vyzbrojení a udržování.

Zdroj: Wilsoncenter, Intellinews, (SIPRI)