Kokain v Kolumbii: Pěstování koky dosáhlo rekordní úrovně

Přidat na Seznam.cz

Kolumbie je největším pěstitelem koky na světě a produkuje 60 % světové produkce kokainu. Následují Peru a Bolívie. Odhadovaná produkce kokainu v Kolumbii dosáhla nového rekordu podle agentury OSN pro drogy UNODC, se odhadovaný potenciál kokainu v Kolumbii od roku 2021 do loňského roku zvýšil o 24 % na 1 738 tun, píše deník Columbia Report.

Podle výroční zprávy pro OSN dosáhla plocha osázená keři koky v Kolumbii v loňském roce rekordní úrovně. Plocha osázená keři koky vzrostla o 13 % a největší nárůst byl zaznamenán v kolumbijských pohraničních oblastech, uvádí BBC.

Listy koky jsou klíčovou složkou kokainu a Kolumbie je dlouhodobě největším producentem této nelegální drogy.

Bezpečnostní složky loni zabavily 671 metrických tun kokainu, což znamená, že potenciální vývoz kokainu z Kolumbie vzrostl ze 731 metrických tun v roce 2021 na 1 067 metrických tun v loňském roce.
Loňské údaje o pěstování koky a produkci kokainu jsou nejvyšší od roku 1995, kdy agentura UNODC začala obchod s drogami v Kolumbii monitorovat.

Zpráva OSN byla zveřejněna v době, kdy vláda prezidenta Gustava Petra v Kolumbii dokončovala návrh strategie na omezení spotřeby drog a obchodu s nimi. Petro byl tvrdým odpůrcem svých předchůdců, kteří se snažili bojovat proti obchodu s drogami pomocí represivní politiky zaměřené na zemědělce, kteří pěstují koku.

Prezident Gustavo Petro v sobotu apeloval na své regionální protějšky, aby se odvrátili od militarizovaného přístupu k boji proti užívání drog a místo toho na něj pohlíželi jako na problém veřejného zdraví.

Podle něj je třeba přesvědčit pěstitele, aby přešli od setí marihuany, máku a koky k pěstování fazolí, kukuřice, kakaa a ovocných stromů.

Jeho mexický protějšek Andrés Manuel López Obrador uvedl, že klíčové je bojovat především proti chudobě a nerovnosti a nabízet práci a dobré platy.

Mexiko je základnou pro některé z nejmocnějších nadnárodních drogových kartelů, které kontrolují pašerácké trasy z Jižní Ameriky do Spojených států a Evropy.

Produkuje také velké množství heroinu, konopí, metamfetaminu a syntetických opioidů, jako je fentanyl.

Zdroj: Columbia Report, BBC