Klíčový Putinův projev. Odhalí v něm diktátor své další záměry?

Přidat na Seznam.cz

Projev Vladimira Putina v ruském parlamentu se rychle blíží. Podle ruské ústavy musí prezident země pronést projev každý rok a zprávy v médiích naznačují, že k tomu může dojít těsně před výročím války na Ukrajině. Do médií prosákly témata a přísliby, na které se kremelský vůdce zaměří.

Má k tomu dojít každou chvíli

Vladimir Putin naposledy vystoupil před Federálním shromážděním v dubnu 2021. Po celý rok 2022 si nenašel čas na poslance a mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to vysvětlil „nabitým harmonogramem“ ruského prezidenta. Nakonec, opožděný projev bude pravděpodobně pronesen v únoru. Jak informuje deník Interia. „Přesné datum ještě není známo. Jeden z našich informátorů pochmurně vtipkoval, že by ho nepřekvapilo, kdyby se projev konal v den výročí invaze 24. února,“ řekla Farida Rustamová, politická novinářka a bývalá zpravodajka. Podle prokremelských zdrojů z TASS a RIA Novosti vystoupí Putin v parlamentu 20. nebo 21. února.

Co Rusku a světu sdělí?

Přestože se podle dostupných informací text projevu teprve připravuje, zdroje blízké mocenskému centru tvrdí, že hlavní osa sdělení se bude týkat „zvláštní vojenské operace“ na Ukrajině (v Rusku je zakázáno mluvit a psát o válce na Ukrajině). Putin věnoval zvýšenou pozornost podpoře, kterou stát poskytuje bojovníkům, a projednával další plány pro okupovaná území a jejich „další rozvoj“ pod ruskou správou.

Zřejmě bude chtít Rusy uchlácholit

Ruský vůdce má také zajistit soudržnost ruského lidu, neochvějnou podporu invaze a dodávky moderních zbraní, které „ochrání ruský lid“. V mezinárodních otázkách se Putin pravděpodobně zaměří na „antikoloniální politiku“ země a její „úspěch“ v obcházení sankcí. Obsah sdělení se může změnit v případě výrazných změn situace na frontě. „V současné době je situace na frontě považována za stabilní. Vojska jsou úspěšná, obsadili Soledar. V případě úspěšné Ukrajinské protiofensívy lze od Putina očekávat agresivnější rétoriku.

Zdroje: Interia, ria.ru