Kim Čong-un nařídil armádě intenzivní výcvik. Údajně proto, aby se připravili na skutečnou válku

Přidat na Seznam.cz

Severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil armádě, aby zintenzivnila vojenská cvičení a připravila se na skutečnou válku. Státní média KLDR o tom informovala poté, co Kim, spolu se svou dcerou sledoval cvičení s ostrou střelbou, které podle něj prokázalo schopnost země čelit skutečné válce.

Balistickou raketu krátkého doletu odpálila Severní Korea ve čtvrtek u svého západního pobřeží. Informovala o tom jihokorejská armáda, která dodala, že analyzuje možnost, že Sever vypálil více raket současně ze stejné oblasti. Také fotografie, které v pátek zveřejnila severokorejská tisková agentura KCNA, ukazují nejméně šest raket vypálených současně, uvádí portál Express.

KCNA uvedla, že jednotka vycvičená pro úderné mise vypálila silnou salvu do vod, které byly cílem, čímž demonstrovala svou schopnost čelit skutečné válce. Podle Kima by armádní jednotky KLDR měly být připraveny plnit dvě strategické mise. Nejdůležitější je dle Kima odvrátit válku a převzít v ní iniciativu, a to neustálým zintenzivňováním různých simulovaných cvičení v rámci přípravy na válku.

Nejnovější odpálení rakety přichází v době, kdy se Spojené státy a Jižní Korea chystají příští týden zahájit rozsáhlé vojenské cvičení známé jako Štít svobody, uvádí deník JapanTimes. Severní Korea se proti cvičením spojenců dlouhodobě ohrazuje, neboť je považuje za nácvik invaze a severu Korejského poloostrova a za důkaz nepřátelské politiky Washingtonu a Soulu vůči Pchjongjangu.

Americké vojenské velení v indo-pacifickém regionu k poslednímu odpálení další rakety armádou KLDR uvedlo, že nepředstavuje hrozbu pro Spojené státy ani jejich spojence, píše portál iRozhlas. Varovalo však, že programy Pchjongjangu na vývoj a výrobu zbraní hromadného ničení a balistických raket mají destabilizující účinek v regionu.

Zdroje: iRozhlas, JapanTimes, Express.com