Keňský prezident prohlásil, že nepodepíše daňový zákon, který vyvolal smrtící protesty

Přidat na Seznam.cz

Keňský prezident William Ruto prohlásil, že nepodepíše zákon o financích, kvůli kterému protestující v hněvu nad rostoucími náklady vtrhli do parlamentu.

Podle skupin na ochranu lidských práv bylo v úterý v ulicích Keni zabito nejméně 22 demonstrantů a desítky dalších byly zraněny při chaotických střetech s policií. Odehrály se kvůli spornému návrhu zákona o financích, který schválil tamní parlament a který obsahuje zvýšení daní. Zatímco mrtví a zranění se stále sčítají, poselství protestujících zřejmě přesvědčilo keňského prezidenta, aby ustoupil. Ve středu prohlásil, že zákon nepodepíše, píše deník CBS News.

Prezident prohlásil, že nyní zahájí dialog s keňskou mládeží, aniž by uvedl podrobnosti, a bude pracovat na úsporných opatřeních – počínaje škrty v rozpočtu prezidentské kanceláře , aby vyrovnal rozdíl ve financích země.

Tento krok bude považován za velké vítězství týden starého protestního hnutí, které se z internetového odsuzování zvyšování daní přetavilo v masová shromáždění požadující politickou změnu, což je nejvážnější krize Rutova dvouletého prezidentství, píše deník The Standard.

V úterý policie zahájila palbu na davy, které se shromáždily kolem parlamentu a později vnikly do areálu shromáždění, několik minut poté, co zákonodárci odhlasovali daňová opatření a poslali je prezidentovi.

Chaos v úterý vedl keňskou vládu k nasazení armády a prezident Ruto označil akce protestujících za „vlastizrádné“. Jednalo se o největší útok na keňskou vládu za poslední desetiletí.

Zdroje: The Standard, CBS News