Když se vám často třesou ruce, může za tím stát i toto
Třes rukou není sám o sobě životu ohrožující stav, nicméně jakmile někoho obtěžuje až příliš často, může být mimořádně nepříjemný. Zároveň může značit celou řadu onemocnění, z nichž některá mohou mít závažný charakter.
Čas od času se zatřesou ruce asi každému z nás. Důvodem většinou bývá nadměrný stres, původcem pak samozřejmě může být i zima. Pokud je příčina známá, většinou se nemusíte ihned začít obávat. Jakmile se vám však začnou pravidelně třást ruce bez toho, aniž byste si uvědomovali důvod, který za tím stojí, je na čase raději co nejdříve zpozornět. V takovém případě pro jistotu navštivte lékaře. Třesem rukou se totiž mohou velmi často projevovat různá neurologická onemocnění, a tak nejspíše nic nezkazíte tím, když se vydáte k neurologovi. Neurologické choroby každopádně určitě nejsou jediným možným původcem třesu rukou. Co všechno může za tímto nepříjemným problémem stát?
Roztroušená skleróza: Nepředvídatelné onemocnění, které často postihuje mladé pacienty
O roztroušené skleróze slyšel s nejvyšší pravděpodobností každý. Jedná se o chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje centrální nervovou soustavu (tedy mozek a míchu). Velice často se začne projevovat u pacientů ve věku 20 až 40 let.
Tato choroba je známá tím, že jsou její projevy mnohdy velmi nevyzpytatelné. Mohou se s ní družit vizuální, senzorické, cerebrální (mozkové), psychologické i motorické poruchy (například právě třes rukou).
Co se týče prevalence onemocnění, ta se pohybuje v rozmezí od 2 až do 150 pacientů na 100 000 obyvatel. Výrazná šířka tohoto rozmezí je dána tím, že velmi záleží na oblasti, ve které člověk vyrůstá. Vědci například přišli na to, že roztroušená skleróza se častěji vyskytuje u lidí, kteří žijí v oblastech vzdálenějších od rovníku. Důvodem je nízká expozice slunečnímu záření.

Parkinsonova choroba: Nemoc, která postihuje zejména osoby starší 60 let
Parkinsonova choroba patří k nejznámějším onemocněním nervového systému. Obávají se jí zejména lidé, kteří mají za sebou šedesáté narozeniny. Statistiky uvádí, že v této věkové skupině se toto onemocnění projevuje až u 1 ze 100 obyvatel. Postihnout však může i mladší ročníky.
Mezi hlavní projevy tohoto onemocnění se řadí:
- Třes rukou, prstů, brady či rtů
- Zhoršení nebo ztráta čichu
- Náhlé zmenšení a zhuštění písma
- Potíže s komunikací
- Problémy s chůzí a celkovým pohybem
- Častá zácpa
- Zeslabení a monotónnost hlasu
- Ztuhlý výraz v obličeji
- Závratě a omdlévání
- Shrbenost, špatná rovnováha a časté pády
- Problémy se spaním nebo pohyb ve spánku
Traumatické poranění mozku
Pokud jste prodělali úraz hlavy, načež se u vás začal objevovat třes končetin a zhoršila se koordinace vašich pohybů, můžete se potýkat s traumatickým poraněním mozku.
Při úrazu jste si mohli konkrétně poškodit nervy a nervové dráhy, které jsou pro správnou koordinaci pohybu naprosto nezbytné.
Cévní mozková příhoda: Strašák vyspělých společností
Ve vyspělých státech patří cévní mozková příhoda (CMP, lidově řečeno taktéž mozková mrtvice) mezi nejčastější příčiny úmrtí. Pokud by se sestavila konkrétní tabulka nejčastějších neúrazových příčin úmrtí, cévní mozková příhoda by v ní zaujímala druhé či třetí místo.
K cévní mozkové příhodě dochází v moment, kdy krevní sraženina ucpe některou z mozkových tepen a tím zabrání přístupu krve do mozku. Pokud cévní mozkovou příhodu postižený přežije, může si odnést celou řadu následků, mezi něž se řadí třes rukou.

Co dalšího může stát za třesem rukou?
Důvodů, proč se někdo potýká s třesem rukou, může existovat mnohem více. Mezi doposud nejmenované příčiny patří:
- Deprese, posttraumatická stresová porucha či jiná psychická onemocnění
- Abstinenční syndrom
- Nadměrná činnost štítné žlázy
- Selhání jater nebo ledvin
- Panická ataka
- Hormonální nerovnováha
Na vině mohou být i léky či látky:
- Otrava rtutí
- Nadměrný příjem kofeinu
- Amfetaminy
- Kortikosteroidy
Zdroje: wikiskripta.eu, cs.medlicker.com, parkinsonovachoroba.cz, vitalia.cz