Každý v Česku dluží 286 tisíc korun. „Hrozba bankrotu země je zcela reálná,“ tvrdí Miroslav Kalousek. Za pachatele označil hnutí ANO

Přidat na Seznam.cz

Situace je jasná. Česká ekonomika zažívá jednu z nejtěžších krizí své historie. Vláda se snaží škrtat, kde to jen jde, a proto musí podnikat jedno nepopulární rozhodnutí za druhým, například snížení zvyšování důchodů. Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska České republice dokonce hrozí bankrot.

„Ano, hrozba bankrotu země je zcela reálná,“ napsal na Twitteru. Podle Kalouska je současný ekonomický pes zakopán na straně výdajů, ne příjmů. Hospodaření se státními zdroji označil jako rozhazovačný mejdan a dodal, že výdaje už činí obrovských 2 222 miliard, ne 1889 miliard, jako tomu bylo v roce 2021.

„A každý z nás už dluží 286 tisíc, ne 226,“ pokračoval Kalousek. V jiném příspěvku se pustil do Karla Havlíčka, který se brání dalšímu nepopulárnímu kroku Fialovy vlády – zvýšení DPH.

Zvýšení DPH? Havlíček je proti, Kalousek to považuje za nutnost

Havlíček napsal, že podle něj zvýšení DPH nevyřeší problém s inflací, právě naopak. Vyšší daně z příjmů jsou pak demotivační. Řešení vidí v tom, že se daně budou důslednější vybírat. „Kontrolní hlášení nebo EET byly nástroje, které fungovaly,“ dodal a rýpnul si tak do Fialovy vlády kvůli zrušení elektronické evidence tržeb.

„Jste proti zvyšování daní, ale co říkáte v této relaci o úsporách? Náš problém má rozměr, který přesahuje 200 miliard a vy jste jeho pachatelé,“ osočil Kalousek Havlíčka a dodal, že by hnutí ANO mělo přijmout odpovědnost a pomoci vládě s řešením problému, který podle Kalouska způsobili.

Výdaje se musí snižovat… a přesto vzrostly o 80 miliard

Podle bývalého ministra financí je zvýšení daní nutné, nicméně vláda se musí dohodnout na škrtech povinných výdajů alespoň za sto miliard korun. „Vláda dosud povinné výdaje nesnížila, naopak je zvýšila o cca 80 miliard. Primární problém jsou výdaje,“ opakuje Kalousek neustále a vyčítá tak vládě domnělou rozhazovačnost.

Zdroje: Miroslav Kalousek, Karel Havlíček, redakce