Každý desátý dospělý ve Francii zažil incest, říká sdružení. Francie spouští celonárodní kampaň proti sexuálnímu zneužívání dětí v rodině

Přidat na Seznam.cz

Francouzská vláda tento týden zahájila celostátní kampaň, jejímž cílem je zvýšit povědomí o sexuálním násilí na dětech. Jde o první ostré sdělení, které se týká konkrétně incestu, jenž byl dlouho ve veřejné debatě tabuizovaným tématem, píše stanice RFI.

Odhaduje se, že ve Francii se každoročně stane obětí sexuálního zneužívání 160 000 dětí, zatímco sdružení uvádějí, že každý desátý dospělý ve Francii zažil incest.

Součástí kampaně je video, v němž mladá dívka popisuje, jak jí násilník řekl, aby zachovala „malé tajemství“. Sdělení kampaně a videa budou zveřejněny na sociálních sítích a umístěny v novinách, na billboardech a v kinech. Televizní kampaň bude vysílána v poločase zápasu Francie na probíhajícím mistrovství světa v ragby, uvádí server Euronews.

Ve Francii je incest definovaný jako sexuální vztah osoby s rodičem, dítětem, prarodičem, vnukem, sourozencem nebo nevlastním sourozencem – legální je, pokud k němu dochází mezi dospělými osobami za jejich souhlasu. V případě znásilnění nebo sexuálního zneužití spáchaného na nezletilé osobě soudy obvykle prodlužují tresty odnětí svobody, pokud byl útok zároveň incestní.

Francouzská vláda uvedla, že zvýší finanční prostředky na podporu skupin pomáhajících zneužívaným dětem. Parlament se začal zabývat návrhem zákona, který by každého, kdo by byl shledán vinným ze zneužití dítěte, zbavil rodičovských práv.

Zdroj: RFI, Euronews