Katar jako klíčový vyjednávač: Rusko propustilo čtyři ukrajinské děti

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina – Rusko souhlasilo s propuštěním čtyř ukrajinských dětí ve věku od dvou do sedmnácti let a umožnilo jim vrátit se ke svým rodinám na Ukrajině poté, co Katar zasáhl jako prostředník. Dvě z dětí jsou nyní zpět u příbuzných a další dvě by se měly se svými rodinami shledat v nejbližších dnech, uvedl diplomat, který si přál zůstat v anonymitě kvůli citlivosti schématu, uvádí deník The Washington Post.

Katar se do jednání, která trvala několik měsíců, zapojil na žádost ukrajinské vlády.

Ukrajinské děti prošly katarským velvyslanectvím v Moskvě a domů se vracely různými cestami. Některé cestovaly nebo měly cestovat z Ruska na Ukrajinu přes Estonsko, Lotyšsko, Litvu a Polsko. Jiné jely přes Bělorusko. Cestovní opatření zahrnovala několik typů dopravy, včetně diplomatického konvoje, vlaku a soukromě pronajatého letadla přes Katar, uvedl úředník.

„Vítáme dnešní pozitivní zprávu, o shledání dětí s jejich rodinami na Ukrajině díky katarskému zprostředkovatelskému úsilí. V posledních týdnech vedli katarští představitelé nepřetržitý dialog s našimi ukrajinskými a ruskými protějšky“ uvedl v prohlášení Lolwah Al-Khater, katarský státní ministr pro mezinárodní spolupráci.

Znovusjednocení představuje významný vývoj v otázce, která se stala jednou z nejspornějších a nejcitlivějších od invaze Ruska na Ukrajinu v únoru 2022. Zároveň vrhají diplomatickou pozornost na Katar. Tato malá země Perského zálivu často slouží jako klíčový vyjednavač v globálních krizích a mohla by hrát významnou roli při jednáních týkajících se probíhající války mezi Izraelem a Hamásem, militantní skupinou, která ovládá pásmo Gazy.

Mezinárodní trestní soud vydal v březnu zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a obvinil jej a jeho zmocněnkyni pro práva dětí Marii Lvovou-Belovou z nezákonné deportace ukrajinských dětí, píše server BBC.

Rusko trvalo na tom, že jeho motivy byly čistě humanitární, a tvrdilo, že evakuovalo statisíce ukrajinských dětí, aby je ochránilo před nebezpečím, přičemž nejvyšší představitelé tehdy obviněním pohrdali.

V době vydání zatykačů ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin uvedl, že Ukrajina vyšetřuje přibližně 16 000 případů nucených deportací dětí.

Putin v květnu 2022 schválil dekret, který ruským rodinám usnadňuje adopci ukrajinských dětí odebraných z válečné zóny, a Lvová-Belová byla mezi Rusy, kteří tak učinili a adoptovali chlapce z obléhaného města Mariupol.

Katarský premiér šejk Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani, který zároveň zastává funkci ministra zahraničí, navštívil v červnu Moskvu, kde se setkal s Putinem a dalšími vysokými představiteli.

Následující měsíc navštívil Ukrajinu, kde se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a přislíbil humanitární pomoc ve výši 100 milionů dolarů (asi 2,3 miliardy Kč) na zdravotnictví, vzdělávání a odminování. Během této návštěvy ukrajinský premiér Denys Šmyhal veřejně poděkoval Kataru za jeho ochotu zprostředkovat návrat ukrajinských dětí z Ruska.

Čtyři ukrajinské děti, které se tento týden vrátily domů, jsou prvními, které byly v rámci katarských jednání propuštěny, protože všechny strany se shodly, že se našli jejich rodiče, všechny dokumenty souhlasí a mohou být znovu spojeny, uvedl úředník.

Dodal, že pokud vše půjde hladce, mohlo by to otevřít cestu k dalším návratům.

Zdroj: The Washington Post, BBC