Karel Havlíček (ANO) ostře zkritizoval vládu Petra Fialy. Premiér slíbil, že nebude zvyšovat daně, nyní však chystá zvýšení DPH

Přidat na Seznam.cz

Karel Havlíček (ANO) je neúnavným odpůrcem pětikoaliční vlády. Často na svém Twitteru sdílí infografiky, ve kterých naznačuje, že je současná koaliční vláda nekompetentní, nebo že dokonce lže.

Tentokrát se do svých politických soků pustil kvůli údajnému zvyšování daní. „Je to vláda, kterou zajímají jen vlivné korporace,“ napsal poslanec a dodal, že už několikrát zklamali malé a střední podnikatele a živnostníky. Kroky, které tyto skupiny poškodí, jsou podle Havlíčka například zvyšování DPH a vyšší odvody.

Sliby chyby?

VELKÝ VLÁDNÍ PODFUK, hlásá titulek na obrázku, který Havlíček sdílel. Zároveň se odvolává na článek serveru Novinky.cz z roku 2021, pro který v rámci předvolební kampaně Pertr Fiala uvedl, že nemá v plánu zvyšovat daně. „Dokonce zavedeme daňovou brzdu, která znamená, že pokud by vláda zvýšila jedny daně, jiné by musela snížit,“ prohlásil tehdy současný premiér.

Havlíček tak naznačuje, že v lepším případě Fialova vláda neplní své sliby, v tom horším přímo podvádí občany i své voliče. Podle Havlíčka chce Fiala zvýšit daně podnikatelům, zdražit lidem kulturu, léky, vodu z kohoutku, jídlo a pití v restauracích a také dovolenou.

Situace, která se musí řešit

Podle Fialy jsou nutné nepopulární kroky, které je třeba dělat pro zmírnění inflace a snížení deficitu státního rozpočtu. Fialova obrana ohledně zvyšování DPH je taková, že nejde o finální návrhy daňových změn a nelze dělat seriózní závěry z takto uniklých podkladů.

Zároveň se na svém Twitteru snažil premiér uklidnit veřejnost, že koalice chce hledat úspory na straně státu a až poté v kapsách občanů. Naznačil tak, že ke škrtům dojde, občany to však ovlivní až jako poslední řešení. Podle serveru iRozhlas.cz však ministr financí Stanjura právě zvýšení DPH navrhoval.

Zdroje: Karel Havlíček, Novinky.cz, Petr Fiala, iRozhlas.cz