Kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová: Chybí nám odvaha, to chci změnit

Přidat na Seznam.cz

Chce vrátit do společnosti sebevědomí a odvahu riskovat. Chce být nositelkou změny. Tak se prezentuje kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová. Vyjadřuje se i k energetické krizi nebo riziku, jenž nesou zelené změny. Kritizuje Českou národní banku (ČNB), která podle ní nezvládá problém s inflací.

Někdy bývá označována jako „česká Čaputová“ a stejně jako u slovenské prezidentky, jdou Danuši Nerudové preference před prezidentskými volbami nahoru. Byť z počátku nepatřila mezi hlavní favority jako byl Andrej Babiš nebo Petr Pavel. Na rozdíl od svých kandidátů ale není zatížená minulostí agentskou, kriminální ani komunistickou.

Jediné, co na ní dokázali zatím najít, že se při jejím vedení na Mendelově univerzitě dostávali někteří studenti příliš snadno k titulům. Zatím nepotvrzená informace a lze se domnívat, že protikandidáti mají ve svých týmech lidi, kteří mají za úkol hledat jakoukoliv špínu na své soupeře. Ať už se to později ukáže jako nafouknutá bublina nebo podložený fakt. Ale média se rády chytnou i domněnky, pokud se z toho dá udělat dobrý titulek.

V rozhovoru pro magazín Echo, kandidátka na prezidentku často opakuje slovo „odvaha“ a kolem něho se točí i velká část inerview.

Musí se změnit systém vzdělávání a hodnocení

„Chybí odvaha dělat skutečně velké a výrazné věci. Někam se posunout. Ze společnosti nám zmizela vize, kam směřujeme,“ říká Nerudová s tím, že problém vidí už v tom, jakým způsobem jsou vzdělávané české děti. „Děcka jsou tlačena do naučených způsobů řešení. Jsou tlačena do řady. Proto mají strach udělat chybu…Systém školství naprosto potlačuje kreativitu. Stylem výuky i hodnocením. To samé vidíme i ve společnosti,“ dodává.

Dále mluví o potřebě změny vzdělávání a důrazu na schopnosti nést riziko a odpovědnost za své rozhodnutí. Sama by se v případě úspěchu v prezidentských volbách obklopila kromě standardních poradců i mladými lidmi, kteří dělají věci jinak, mají odvahu posouvat limity.

Kritika Německa i způsobu řešení inflace

Přestože se někteří novináři snaží vykreslit Nerudou jako matku, která využívá rodiny k přilákání voličů, ale nenabízí program, při detailnější analýze zjistíme, že se vystudovaná ekonomka vyjadřuje k palčivým tématům, která rezonují společností. Je například velkým kritikem České národní banky (ČNB). Na Twitteru uveřejnila svůj postoj, podle kterého nebojuje ČNB s inflací dostatečně a lidé tak přicházejí o své naspořené peníze.

Vyjadřuje se i k tématům jako je zelená energie nebo zákaz EU o výrobě aut se spalovacím motorem do roku 2035. Zelené změny vidí jako příležitost, nikoliv hrozbu. Ale „nesmíme ze zelené transformace dělat ideologii…nelíbí se mi sociální inženýrství s elektrickými auty. Nelíbí se mi, jak se ten trh snaží regulovat a tlačí na elektromobilitu. Proč by to nemohl být vodík nebo cokoli jiného? Měl by rozhodnout trh, ne regulace a dotace,“ zamýšlí se Nerudová.

Uvědomuje si, že zelená politika dostala Německo do průšvihu, které od uhlí a jádra odešlo k ruskému zemnímu plynu. Jako prezidentka by vyvinula tlak, aby Německo nedostalo celou EU do stejného postavení vůči Číně jako byla závislost na Rusku. Více o hrozbě závislosti EU na Číně jsme psali v článku.

Obecně působí Danuše Nerudová jako distingovaný člověk, který se oproti současnému prezidentovi či jiným politikům snaží komunikovat slušně, bez urážek a invektiv. A podle jejích slov by chtěla společnost zbavit skepse a pesimismu. Na jednom ze svých vystoupení prohlásila: „Potřebujeme hlavu státu, která bude mít energii na to, stavět mosty a naopak bourat zdi.“ Morální vzpruha by společnosti skutečně prospěla, otázkou zůstává, zda-li tato kandidátka svým slušným a jemným přístupem může uspět v agresivním, převážně mužském politickém prostředí.

Zdroj: Redakce, magazín Echo