Evropa se musí vyvarovat závislosti na Číně, neudělejme stejnou chybu, vyzval evropský lídr

Přidat na Seznam.cz

Vedoucí představitelé skupiny 20 nejvýznamnějších ekonomik zahájili jednání v úterý na ostrově Bali. Lídr EU Charles Michel se v projevu k novinářům vyjádřil, že se Evropa musí vyvarovat „stejných chyb“, kterých se dopustila, když se příliš spoléhala na fosilní paliva z Ruska, uvedl web Lastestly. Odkazoval tak na závislost EU vůči Číně.

„Na Číně nechceme být příliš závislí, pokud jde o inovativní technologie, které dnes potřebujeme a které budeme v budoucnu potřebovat ještě více,“ řekl Michel.

Již dříve se vyjádřil šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell, že „naše prosperita byla založena na Číně a Rusku.“ Starý svět je podle něj minulostí a bezpečnost už není zaručena.“
Podle něj se Evropa stále více izoluje od svých dlouholetých partnerů a úředníci si nyní bolestně uvědomují, že ekonomická bezpečnost a politická jednota kontinentu jsou ohroženy.

Závislost na Číně kvůli drahým kovům

EU potřebuje průmyslové kovy a vzácné kovy, aby uspěla ve svém úsilí o energetickou transformaci a digitalizaci. Většina těchto materiálů však pochází z Číny, uvádí televizní kanál DWNews.
I když se EU usilovně snaží omezit dodávky energie z Ruska, je na Číně silně závislá v oblasti surovin, které potřebuje pro větrné turbíny, elektromobily, solární články a polovodiče.

Vzhledem k digitalizaci a energetické transformaci poptávka po těchto komoditách jistě dále poroste, ale těžba je soustředěna pouze v několika regionech světa.

To znamená, že by Čína mohla v budoucnu způsobit Evropské unii velké starosti. Tato asijská země vyváží mnoho surovin, které jsou pro průmysl Evropy a její budoucnost nepostradatelné. Navíc Čína hraje klíčovou roli nejen v těžbě, ale také ve zpracování surovin.

V EU již léta existují snahy o podporu domácích těžebních aktivit, ale mnoho zemí si nepřeje ničit své životní prostředí. Problémem je i financování nových těžebních projektů. Vezmeme-li v úvahu pouze cenu dané suroviny, není evropská těžba konkurenceschopná, vzhledem k tomu, že například Čína v 90. letech minulého století těžbu výrazně dotovala a má volnější ekologické požadavky, což vede k nižším cenám.

Zdroj: Lastestly, DWNews