Kandidát na ekvádorského prezidenta, Fernando Villavicencio, byl zavražděn. Údajný střelec zemřel po přestřelce

Přidat na Seznam.cz


Kandidát na prezidenta Ekvádoru, Fernando Villavicencio, byl zastřelen při odchodu z předvolební akce ve městě Quito, jen několik dní před plánovanými volbami. Bývalý novinář spolupracující s deníkem Guardian, se angažoval ve zveřejňování údajných vazeb mezi organizovaným zločinem a politikou. Ze záznamů videí na sociálních sítích bylo vidět, že byl Villavicencio při výstřelech obklopen příznivci i ochrankou, oznámil deník Guardian.

Současný ekvádorský prezident, Guillermo Lasso, oznámil, že volby budou pokračovat podle plánu, nyní však s přítomností vojenské ochrany ve volebních místnostech. Vyhlásil třídenní státní smutek a podotkl, že demokracie nesmí ustoupit organizovanému zločinu.

Údajný vrah zemřel následkem zranění po následné přestřelce. Státní zastupitelství uvedlo, že bylo zatčeno celkem šest osob ve spojitosti s útokem, potvrdilo zpravodajství CNN.

Villavicencio byl kandidátem hnutí Build Ecuador a byl proslulý svým odhalováním korupce a vazeb mezi zločinem a politikou. Atentát je vyústěním nárůstu násilné trestné činnosti v zemi, to se také stává klíčovým tématem v předvolební kampani.

Významní politici a ostatní kandidáti vyjádřili lítost a zdůraznili nutnost boje proti organizovanému zločinu v zemi. Villavicencio byl rovněž jedním z kritiků bývalého prezidenta Rafaela Correi a za své výroky byl pronásledován.

Událost odhaluje, že ani prezidentský kandidát není v bezpečí v zemi sužované násilím a organizovaným zločinem. Villavicencioho smrt je dalším ukazatelem toho, jak těžké je zajistit bezpečnosti a demokracie v zemi.

Zdroj: Guardian, CNN