Kamikadze drony, podzemní tunely, odstřelovači a lidské štíty. Tohle čeká na izraelskou armádu, tvrdí americký expert
Zahájení pozemní operace Izraele v Gaze je jen otázkou času. Na zelenou čeká mimo jiné 300 000 mobilizovaných záložníků a na první pohled by se mohlo zdát, že půjde o rychlou a hladce provedenou misi. Vojenský expert John Spencer z prestižní vojenské akademie West Point v USA však vykresluje jiný obrázek, na webu akademie Westpoint.
Operace, na kterou se izraelská armáda připravuje, nebude pro telavivské úřady první svého druhu, píše CNN. V roce 2014 Izrael v rámci padesátidenní mise Protective Edge vyslal do Gazy 75 000 záložníků podporovaných obrněnými, leteckými a námořními silami, což znamená, že Hamás měl téměř deset let na to, aby se připravil na další podobnou operaci, upozorňuje Spencer a vyjmenovává výzvy, které izraelskou armádu v Gaze čekají.
„Nejtěžší a nejsložitější bojiště“.
Při výčtu hrozeb, které na izraelské vojáky v Gaze čekají, Spencer poukazuje na to, že střety uvnitř města jsou „nejobtížnějším a nejsložitějším typem střetu na moderním bojišti“. Důvodem je mimo jiné hustá zástavba, přítomnost civilistů nebo omezení použití zbraní podle ustanovení mezinárodního práva.
Pokud jde o rakety, Spencer cituje zprávu z roku 2021, podle níž má Hamás v držení více než 8 000 raket. To znamená, že teroristické síly budou mít k dispozici tisíce raket krátkého, středního a dlouhého doletu, které by mohly být pro izraelskou armádu mimořádně nebezpečné. Totéž lze říci o bezpilotních letounech, zejména kamikadze, které Hamás jistě využije. Při pohledu na účinnost tohoto vybavení ve válce na Ukrajině a na zprávy, že Hamás byl vycvičen ruskými důstojníky (kteří jsou pravděpodobně s takovým vybavením velmi dobře obeznámeni), nebude přehnané říci, že by to mohla být jedna z hlavních hrozeb pro izraelskou armádu – od pěšáků až po obrněná vozidla.
Další hrozbou je rozsáhlá síť tunelů, kterou Hamás vytvořil v pásmu Gazy. Ty slouží k přesunu jeho členů a, jak je vidět výše, také ke skladování zbraní a mohou být využity například k nastražení léček. Spencer také upozorňuje, že boje v urbanizovaných oblastech budou pro izraelská obrněná vozidla velmi nebezpečné. Hamás má jistě k dispozici širokou škálu protitankových zbraní, které v městských podmínkách představují obrovskou hrozbu mimo jiné i pro tanky, jak opakovaně ukázala vojenská historie.
Spencer je rovněž přesvědčen, že na Izraelce budou čekat i odstřelovači, a expert nevylučuje ani skutečně děsivý scénář, kdy síly Hamásu využijí civilisty, včetně těch unesených z Izraele, jako lidské štíty, na které mohou být připevněna improvizovaná výbušná zařízení. Koneckonců, Hamás koneckonců již podobnou taktiku používá, například umisťuje skrýše se zbraněmi v budovách obývaných obyčejnými Palestinci.
Jak je vidět, navzdory tomu, že Izrael disponuje moderní a opravdu dobře vybavenou armádou, jeho operace v Gaze rozhodně nebude ani snadná, ani krátká.