Kamala Harrisová na mírovém summitu oznámila předání balíčku na pomoc Ukrajině ve výši v přepočtu 33,7 miliardy korun

Přidat na Seznam.cz

Při sobotním setkání ve Švýcarsku zaměřeném na ukončení konfliktu na Ukrajině oznámila viceprezidentka USA Kamala Harrisová novou finanční pomoc pro Ukrajinu v hodnotě 1,5 miliardy dolarů, což v přepočtu činí přibližně 33,7 miliardy korun. Tato částka má Kyjevu poskytnout podporu v jejich obraně proti ruské agresi, píše deník The Hill.

Harrisová při setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským prohlásila, že tato válka je pro ruského vůdce Vladimira Putina naprostým selháním. Zdůraznila, že svou přítomností na summitu dává najevo podporu Ukrajině a úsilí o spravedlivý a trvalý mír ze strany celého světa.

Z oznámené finanční pomoci je 500 milionů dolarů (11,25 miliardy korun) určeno na podporu energetického sektoru, který Rusko pravidelnými údery ničí. Další prostředky ve výši 324 milionů dolarů (7,3 miliardy korun) mají být využity na opravy poškozené energetické infrastruktury, informuje deník The Guardian.

Téměř 380 milionů dolarů (8,55 miliard korun) je vyčleněno na humanitární pomoc – potraviny, zdravotní péči, přístřeší, pitnou vodu, hygienu a psychologickou podporu pro uprchlíky, vysídlené osoby a obce zasažené ruskou agresí.

Zelenskyj při setkání s Harrisovou ocenil účast USA na jednáních a označil jejich partnerství za nezbytné pro nastolení míru.

Část pomoci také půjde na bezpečnostní spolupráci s ukrajinskými pohraničními a donucovacími složkami bránícími zemi.

Zdroj: The Hill, The Guardian