Kadyrovovi lidi přišli chránit ruské pohraničí. Pěkně z dálky a z bezpečí, komentují ruští vojáci

Přidat na Seznam.cz

Čečenský diktátor Ramzan Kadyrov oznámil, že do ruské Belgorodské oblasti nedaleko hranic s Ukrajinou dorazil oddíl čečenských bojovníků, aby poskytl ochranu. Podle místních médií však čečenští bojovníci zaujali pozice za vojáky na povinné vojenské službě.

Belgorodskou oblastí v květnu otřásly střety, které vyvolaly milice složené z ruských občanů sympatizujících s ukrajinskými silami. Kromě toho jsou některé vesnice v blízkosti hranic, stejně jako strategické objekty v regionu, pravidelně terčem ostřelování ze strany ukrajinské armády, uvádí portál DailyBeast.

Kadyrov na svém kanálu na informační platformě Telegram napsal, že ruskou hranici v Belgorodské oblasti začal střežit čečenský pluk, který bude bránit vpádům ukrajinských podvratných skupin do regionu. Podle něj čečenský pluk Achmat zaujal pozice například na hraničním přechodu Nechotějevka a hlídkuje také na přechodu u obce Kozinka.

Právě do této vesnice v květnu vtrhly ozbrojené skupiny a tvrdily, že ji osvobodily. Belgorodský zpravodajský kanál Pepel však uvádí, že podle nejmenovaných ruských vojáků obeznámených se situací na hranici jsou bojovníci z pluku Achmat přinejlepším ve třetí až páté bojové linii.

V první a druhé, tedy bezprostředně u hranic, jsou podle tohoto kanálu ruští branci, kteří tak v případě útoku ze strany Ukrajiny doslova schytají první válku munice a pravděpodobně tak zahynou na místě, jak uvádí portál KyivIndependent. V úterý ruský prezident Vladimir Putin hovořil o tom, že se bojů v Bělgorodské oblasti v květnu zúčastnili i vojáci základní služby.

Zdroje: Telegram, Twitter, KyivIndependent, DailyBeast