Jsou mu teprve dva roky. Lékaři mu museli doslova rozbít lebku a znovu složit

Přidat na Seznam.cz

Jsou mu dva roky, na hlavě má obrovskou jizvu a za sebou jedenáctihodinovou operaci. To vše kvůli vzácné nemoci, která byla u tohoto malého chlapce diagnostikována. Aby bylo možné dvouletému chlapci zachránit mozek, bylo nutné rozbít jeho lebku a znovu ji složit.

Když bylo Beau Harrisonovi pouhých 18 měsíců, byla mu diagnostikována kraniosynostóza, píše deník Yahoo. Jedná se o vzácné onemocnění (postihuje jedno z 2 500 dětí), které vzniká při předčasném srostení lebečních kloubů. Pokud se tak stane, mozek nemá dostatek prostoru pro svůj růst, a pokud se neléčí, vede stav k jeho rozdrcení, píše deník Mirror.

Pro záchranu života a zdraví dítěte bylo nutné lebku rozbít a kousek po kousku znovu postavit. Operace byla provedena na začátku tohoto roku v dětské nemocnici v britském Sheffieldu a trvala 11 hodin. Lékaři vytvořili prostor pro správný růst mozku.

U britského chlapce byla diagnostikována vzácná nemoc
Dvouletému Beauovi zůstala po operaci na hlavě obrovská jizva, ale podstatné je, že dítě má šanci na úplné uzdravení. Jaká byla diagnóza kraniosynostózy?

Lékaři téměř okamžitě věděli, že s chlapcovým zdravím není něco v pořádku, ale původní diagnóza nebyla přesná. Po narození se léčil s hydrocefalem a přebytečnou tekutinou v mozku, a když bylo Beauovi několik dní, chirurg mu do hlavy vložil chlopeň.

Chlapcova maminka, 27letá Shannon, vzpomíná, že období po porodu bylo nesmírně náročné. Počáteční léčba byla neúspěšná a Beau začal trpět epileptickými záchvaty. Chlapec také odmítal jíst a měl problémy se spánkem. To vše přimělo lékaře k provedení dalších testů a nakonec byla stanovena správná diagnóza.

Zpráva, že chlapec trpí kraniosynostózou, jeho rodiče zdrtila. Jak sami přiznali, neměli o tomto onemocnění ani tušení a v celé Velké Británii existují pouze čtyři zařízení, která se na jeho léčbu specializují.

Zotavení po náročné operaci lebky
Sedmadvacetiletá žena byla vyděšená z vyhlídky, že jejího syna čeká tak závažná operace.

„Podstoupil jedenáctihodinovou operaci, během níž mu lékaři rozlomili lebku na několik částí a pomocí rozpustných kovových destiček ji roztáhli a složili zpět jako puzzle,“ stojí v jejím popisu. Žena také dodala, že měla problém chirurgům důvěřovat a svěřit jim do rukou své dvouleté dítě.

Přestože rekonvalescence nebyla snadná, stav malého Beaua se zlepšuje. Nyní je z chlapce šťastný dvouletý chlapec a jeho maminka obdivuje jeho odhodlání a sílu, kterou během svého krátkého života prokázal.

Zdroj: Yahoo, Mirror