Joe Biden varuje před útokem na zemi EU. „Pokud Rusko obsadí Ukrajinu, vstoupí do Polska nebo Běloruska.“

Přidat na Seznam.cz

Nemůžeme zadržovat pomoc Ukrajině, protože pokud Rusko zemi obsadí, zaútočí vzápětí na Polsko nebo Bělorusko, prohlásil americký prezident. Joe Biden se tak v televizním rozhovoru vyslovil pro zachování podpory Kyjevu. Pokud bude Polsko zataženo do války, budou do ní zataženy i Spojené státy, dodal americký vůdce, píše deník Deadline.

Když začala plnohodnotná válka na Ukrajině, svět zatajil dech. Evropané přemýšleli, co bude následovat, obsadí Putin rychle Ukrajinu a vrhne se i na nás? Naštěstí se tak nestalo a Rusko se ukázalo být mnohem slabší, než si mnozí mysleli. Je však hrozba pryč? Rozhodně ne, domnívá se americký prezident. V televizním rozhovoru v pořadu televize CBS „60 Minutes“ Joe Biden spřádá vize, které jsou pro Evropu obzvláště znepokojivé. „Nemůžeme zadržovat pomoc Ukrajině, protože pokud Rusko obsadí tuto zemi, zaútočí příště na Polsko nebo Bělorusko,“ řekl americký vůdce bez obalu. „Představme si, co se stane. Řekněme, že zastavíme (pomoc), Rusko obsadí Ukrajinu a vtrhne do Polska nebo Běloruska. Pak budeme ve válce. My, Spojené státy, jsme ve válce,“ řekl Joe Biden s odkazem na rostoucí odpor proti pomoci Ukrajině, který se formuje v Kongresu.
„Slyšeli jste někdy o velké válce v Evropě, do které bychom nebyli zataženi? Nechceme, aby se to stalo,“ – argumentoval Joe Biden s odkazem na americké domácí zájmy. Americký prezident také hodně hovořil o válce v Izraeli. Útok Hamásu označil za „barbarství stejně kruté jako holocaust“ a prohlásil, že Izrael musí Hamás – „bandu zbabělců, kteří se schovávají za civilisty“ – zcela zničit. Zdůraznil však, že obyvatelé Gazy nejsou Hamás a že je třeba zabránit civilním obětem mezi Palestinci, a prohlásil, že by byl proti případné izraelské okupaci pásma.

Zdroj: 60 Minutes, Deadline