Joe Biden se pravděpodobně nezúčastní květnové korunovace krále Karla III.: Údajně má důležitější program

Přidat na Seznam.cz

Prezident Spojených států Joe Biden se pravděpodobně nezúčastní květnové korunovace britského krále Karla III. Američtí prezidenti takové události tradičně vynechávají, ale v Londýně ho bude zastupovat jeho manželka Jill Bidenová.

Korunovace Karla III. ve Westminsterském opatství se uskuteční 6. května a zúčastní se jí zástupci mnoha zemí světa. Britský panovník nastoupil na trůn po smrti své matky královny Alžběty II., která zemřela loni v září. Joe Biden se však pohřbu zesnulé panovnice zúčastnil a stal se tak vůbec prvním americkým prezidentem, který se zúčastnil britského státního pohřbu, jak uvádí deník The Guardian.

Žádný americký prezident se navíc nikdy nezúčastnil korunovace britského panovníka. Při korunovaci zesnulé Alžběty II. v roce 1953 vyslal tehdejší americký prezident Dwight Eisenhower místo sebe zvláštní delegaci. Navzdory historickému precedentu byla Bidenova pravděpodobná neúčast na korunovaci kritizována některými britskými osobnostmi a zákonodárci, jak píše deník Irish Central. Ti uvádějí, že pokud by Biden udělal výjimku a této akce se zúčastnil, jeho obliba mezi lidmi by vzrostla.

Jak uvedl mluvčí Bílého domu, Joe Biden má údajně na programu mnohem důležitější program, který nelze změnit. Očekává se, že Buckinghamský palác rozešle oficiální pozvánky na korunovační ceremoniál v průběhu dubna. Na seznamu hostů je přibližně 2 000 osob, uvádí deník Independent.

Zdroje: The Guardian, Irish Central, Independent