Jižní Korea zváží dodávku zbraní na Ukrajinu po dohodě mezi Ruskem a Severní Koreou

Přidat na Seznam.cz

Jižní Korea zváží možnost dodávek zbraní Ukrajině poté, co Rusko a Severní Korea uzavřely dohodu o vojenské spolupráci a obraně. Tuto informaci sdělil jihokorejský poradce pro národní bezpečnost Chang Ho-jin na tiskové konferenci, píše deník EAdaily.

Chang prohlásil, že vláda vyjadřuje vážné znepokojení a odsuzuje podpis této dohody. Uvedl, že jakákoli forma spolupráce, která přímo či nepřímo posílí vojenské kapacity Severní Koreje, porušuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN, informuje deník DW.

Jižní Korea patří mezi největší světové dodavatele zbraní. Dosud však Ukrajině žádné zbraně nedodávala. Ruský prezident Vladimir Putin nedávno ocenil vztahy mezi Ruskem a Jižní Koreou. Několik světových médií informovalo, že jihokorejské granáty by mohly být dodány do USA, které by je následně poslaly na Ukrajinu.

Nejmenovaný pracovník jihokorejské prezidentské kanceláře agentuře Yonhap nepotvrdil ani nevyvrátil možnost prověřování dodávek, ale uvedl, že Soul se k této otázce zatím nebude otevřeně vyjadřovat. „Konkrétní opatření budou oznámena později, nechceme předem prozrazovat plány a zajímá nás reakce Ruska,“ sdělil představitel novinářům.

Dohodu o vojenské spolupráci podepsali ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un. Jedna z klauzulí dohody zaručuje stranám vzájemnou vojenskou pomoc v případě napadení třetí zemí.

Jižní a Severní Korea, které byly do roku 1948 jednou zemí, jsou oficiálně ve válečném stavu od roku 1950. V roce 1953 po aktivních bojích, které si vyžádaly stovky tisíc obětí, obě země podepsaly příměří, ale dosud se jim nepodařilo uzavřít mírovou smlouvu.

Zdroj: EAdaily, DW