Jevgenij Prigožin začínal jako prodavač párků v rohlíku. Předtím byl už v 18 letech ve vězení

Přidat na Seznam.cz

Kdo je Jevgenij Prigožin, zakladatel společnosti Wagner Group, který minulý víkend málem svrhl Vladimira Putina? Kariéra této postavy je ohromující. Začínal jako obyčejný kriminálník, který si mládí odseděl ve vězení. Pak prodával párky v rohlíku. Nakonec málem skončil jako nejvyšší kremelský úředník.

Kdo je Jevgenij Prigožin? Překvapivý životní příběh Putinova kuchaře. Mládí si odseděl ve vězení, kariéru začal s párky v rohlíku.
Jevgenij Prigožin je muž, který se poprvé vážně postavil Vladimiru Putinovi v jeho vlastní zemi. Ještě nikdy během více než dvaceti let diktátorovy nedělitelné vlády nebyla jeho moc tak oslabena. Kdo je Prigožin? Kariéra této postavy, která bohužel není pro Rusko v žádném případě lepší volbou než Putin, je ohromující. Dnes 62letý Prigožin pochází z chudé rodiny. Jako mladík byl nadějným běžcem na lyžích, ale zřejmě se dostal do špatné party, protože už v 18 letech byl odsouzen na 12 let do vězení za loupeže a krádeže. Odseděl si devět let, a když vyšel ven, začal se svým otcem obchodovat s párky v rohlíku. Prigožin rychle projevil smysl pro obchod. Síť obchodů s potravinami, kterou založil se svým otcem, byla úspěšná.

Od stánků s rychlým občerstvením až po exkluzivní restaurace. Prigožin se setkal s Putinem u stolu.
Prigožin zbohatl a stal se známým petrohradským restauratérem. Tehdy začal navazovat důležité politické známosti. Večeřeli s ním politici a v roce 2001 měl možnost obsluhovat samotného Putina. Oba muži si padli do oka. Prigožin začal dodávat catering pro Kreml, což mu vyneslo přezdívku Putinův kuchař. Dokonce organizoval oslavu diktátorových narozenin. Všestranný restauratér nezůstal jen u cateringu. V roce 2013 založil Agenturu pro výzkum internetu – pod tímto úctyhodným názvem se skrývá továrna na trolly, která píše proruské komentáře na internetu, kde se dá. V roce 2014, po anexi Krymu, vznikla Wagner Group, komerční vojenská společnost nabízející služby v politicky nestabilních zemích. V praxi bojovala za zájmy Kremlu, mimo jiné v Africe a na Blízkém východě. Až v roce 2022 Prigožin přiznal, že stál v čele této skupiny. Byl vyslán do války na Ukrajině a v prvních dnech konfliktu se pokusil zabít Volodymyra Zelenského. Mezitím Jevgenij Prigožin vydělal jmění, které se před třemi lety odhadovalo na téměř na 4,5 miliard korun v přepočtu.

Od restaurace k válce. Prigožin začínal s trollí farmou, stál v čele společnosti Wagner Group
Během války na Ukrajině začal nečekaně útočit na ruské ministerstvo obrany a nepřímo i na svého nedávného přítele Putina. Jeho ostré komentáře o neschopnosti ruského ministerstva obrany skončily v Rusku protiútokem, jak ukázaly poslední dny. Šéf skupiny Wagnerovců 23. června vyhlásil puč proti Putinovi a pochod svých vojsk na Moskvu, psal CNN. Obsadil také sídlo ruského vojenského velení v Rostově na Donu. Prakticky nikým nerušené Prigožinovy jednotky v počtu několika tisíc mužů se přiblížily na vzdálenost asi 200 kilometrů od Moskvy, když byl náhle vyhlášen ústup. Prigožin prohlásil, „aby se vyhnul krveprolití“, a „podle plánu“ (!) nařídil návrat vojsk do táborů, psal deník NPR. Stalo se tak po jednáních, která šéf Wagnerovy skupiny vedl s Putinem prostřednictvím Alexandra Lukašenka. V rámci „dohody“ s Putinem Prigožin stáhl své muže a na oplátku mu byla slíbena amnestie pro povstalce a zastavení prokurátorského vyšetřování jeho vlastního případu. Zároveň musel odejít do exilu v Bělorusku, kde je od nedělního (25. června) rána. Je to Prigožinův konec? Putin mu to jistě neodpustí.

Zdroj: Wikipedia, CNN, NPR