Je Washington stále naším spojencem? Amerika na ukrajinské válce moc vydělává, naštvali se představitelé Evropy

Přidat na Seznam.cz

Ruská válka na Ukrajině začíná rozeštvávat západní spojence. Někteří vysoce postavení představitelé Evropské unie se obořili na amerického prezidenta Bidena, že zatímco Evropa válkou trpí, Amerika na ní vydělává.

Skupina vysoce postavených evropských představitelů má dost Bidenovi administrativy kvůli enormním americkým ziskům během konfliktu na Ukrajině.

Výbušný komentář poskytl listu Politico nejmenovaný vysoký úředník: „Faktem je, že pokud se na to podíváte střízlivě, zemí, která na této válce nejvíce vydělává, jsou USA, protože prodávají více plynu a za vyšší ceny a protože prodávají více zbraní.“

Komentář přichází v době astronomických cen zemního plynu a rostoucího rozhořčení vůči americké legislativě, která nabízí daňové úlevy těm, kteří „kupují americké zboží“.

Čtyřikrát dražší

Putinova invaze na Ukrajinu přiměla státy Evropy, aby snížily svou energetickou závislost na Rusku a poohlédly se po dodávkách plynu z USA.

Avšak cena, kterou Evropa platí, je čtyřikrát vyšší, než kolik za stejný produkt zaplatí Američané, prohlásil ve středu ve francouzské televizi Thierry Breton, evropský komisař pro vnitřní trh. „Američané jsou samozřejmě našimi spojenci… ale když se něco pokazí, je třeba to říci i mezi spojenci,“ dodal.

Bidenova administrativa obvinění ze zdražování důrazně odmítla a místo toho obvinila z vysokých nákladů konflikt na Ukrajině a Putinovu energetickou válku proti Evropě.

Kupujte americké elektromobily

Jak doplňuje deník New York Post, spor mezi západními spojenci přihřívá také nový americký zákon o snížení inflace. Tento rozsáhlý daňový, zdravotnický a klimatický balíček nabízí např. daňové úlevy těm, kdo si koupí v Americe vyrobené elektromobily, což vyvolává obavy evropských automobilek z nespravedlivé hospodářské soutěže.

Bidenovy zelené dotace by v příštích měsících a letech mohly ohrozit vývoz evropského zboží do USA, shrnuje deník Daily Mail. Evropští představitelé jsou frustrováni, že do příprav protekcionistického amerického zákona, který bude mít na evropskou ekonomiku velký vliv, nemohou zasáhnout alespoň prostřednictvím konzultací.

Vzhledem k vysokým cenám plynu a narušení obchodu v důsledku amerických dotací hrozí, že se veřejné mínění obrátí proti vojenské podpoře Ukrajiny a spojenectví s Washingtonem.

Zdroj: Politico, Daily Mail, New York Post