Je pokles cen benzínu zásluha vlády, jak tvrdí Pekarová Adamová?

Přidat na Seznam.cz

Předsedkyně TOP 09 se na svém Twitterovém účtu pochlubila dílčím úspěchem vládnoucí koalice, když ceny benzínu a nafty klesly na předválečnou úroveň. Do jaké míry je to ovšem zásluha vlády?

Ceny pohonných hmot klesly na předválečnou úroveň, ale je třeba podotknout, že vládní koalice na tom nemá sebemenší zásluhy. Jediným krokem ke snížení ceny zestrany vlády, byla „sleva“ na spotřební dani o 1,50 Kč v červnu letošního roku. U benzínu tato sleva již skončila, u nafty bude pokračovat do konce roku 2023. Je to také hranice, kam může vláda se snížením spotřební daně zajít, aby plnila směrnici dané Evropskou unií.

Vliv na cenu nafty a benzínu má více faktorů

Jedním z nich je aktuálně menší poptávka z Číny, která čelí koronavirovým restrikcím. Ty ovšem na nátlak společnosti začínají pomalu mizet a podle ekonomů se dá očekávat, že v průběhu ledna dojde opět k navýšení poptávky po surové ropě.

Podle deníku Podnikatel.cz je důležitým faktorem i dodávka ropy z Ruska, která do konce roku není výrazně omezená sankcemi EU. Ty začnou platit až od nového roku. Uvalené restrikce by měli omezit dovoz ropy téměř o 90%, informuje web LynxBroker. Vzhledem k tomu, že Rusko dodává do Evropy více jak čtvrtinu celkového objemu, chybějící ropu bude nutno dovézt ze vzdálenějších lokalit, který požene cenu zákonitě nahoru.

Cena ropy v roce 2023

Deník Burzovnisvět.cz přinesl informaci, že podle delegátů OPEC se sice růst poptávky po ropě v příštím roce zpomalí, což bude mít za následek omezení těžby. Cenu může ovlivnit také případná ekonomická recese, ačkoli ekonomické ukazatele v USA tomu nenasvědčují.

Tankovat za příjemné ceny tak budeme jistě do konce roku 2022, s největší pravděpodobností i v lednu. Během února ovšem začne cena ropy růst. Ať už na to budou mít vliv protiruské sankce, nebo zvýšená poptávka ze strany Číny. Vláda s tím v tomto případě zmůže opravdu pramálo.

Zdroj: Burzovnisvet, Podnikatel.cz, Lynxbroker