Je nezbytné vyhnout se situaci, kdy by Rusko mohlo tvrdit, že NATO provedlo provokaci, říká polský prezident

Přidat na Seznam.cz

Podle rozhovoru pro list The Wall Street Journal vyjádřil polský prezident Andrzej Duda vážné obavy z incidentů, při nichž ruské rakety narušují vzdušný prostor členských států NATO, a varoval před možností širšího konfliktu. Informuje o tom deník Ukrainska Pravda.

Ruská provokace

Duda upozornil na nedávný případ z 24. března, kdy ruská řízená střela, původně zaměřená na západní oblast Ukrajiny, vstoupila na 39 sekund do polského vzdušného prostoru.

„Jsme si naprosto jisti, že se jedná o ruské provokace,“ zdůraznil Duda. „Když raketa naruší náš vzdušný prostor a pak náhle změní svou trajektorii směrem k Ukrajině, jedná se nepochybně o ruskou provokaci.“

Možné důsledky

Ačkoli síly NATO zatím upustily od zachycení ruských raket, Duda zdůraznil riziko, že takové akce mohou vyústit v údery na polské území, což by vedlo ke škodám na infrastruktuře a ztrátám na životech. „Nejzávažnějším představitelným scénářem je, kdyby Rusko zahájilo konflikt proti Polsku,“ prohlásil Duda.

Pokud jde o možné následky sestřelení rakety nad polským územím, Duda připustil riziko obětí v důsledku pádu trosek. Zdůraznil však také neochotu NATO zachytit ruské rakety nad Ukrajinou, protože se obává přímého zapojení do konfliktu.

Duda odmítl nastínit reakci Polska v případě, že by ruská raketa způsobila oběti, nebo zda by se odvolal na dohodu o kolektivní obraně NATO. „Je nezbytné vyhnout se situaci, kdy by Rusko mohlo tvrdit, že NATO provedlo provokaci. Dosud bylo Rusko provokatérem, což je všem zřejmé,“ zdůraznil.

Zdroj: The Wall Street Journal, Ukrainska Pravda.