Jde o pokus Spojených států očernit Moskvu, popírá Kreml zprávy o vývoji vesmírných jaderných zbraní

Přidat na Seznam.cz

Rusko – Americká vláda ve středu večer vyjádřila své obavy, že Rusko vyvíjí jadernou zbraň k zaměřování satelitů. Rusko však tyto informace odmítlo, náměstek ministra zahraniční Sergej Rjabkov toto tvrzení označil za „zlomyslný výmysl“, uvádí server Sky News a deník The Moscow Times.

Po odhalení obavy z jaderné zbraně šéf zpravodajského výboru Sněmovny reprezentantů USA vyzval prezidenta Bidena o odtajnění informací o této hrozbě, která může mít dopad na národní bezpečnost. Panuje totiž obava, že Rusko může jaderné zbraně ve vesmíru použít k vyřazení západních satelitů. 

Moskevští představitelé tyto zprávy popřeli. Podle nich jde o pokus Spojených států očernit Moskvu a vyvinout tlak na republikány ve Sněmovně reprezentantů, aby schválili finanční obnos pro Ukrajinu, píše deník The Moscow Times.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to okomentoval s tím, že Bílý dům se snaží přimět Kongres k hlasování o rozpočtových prostředcích jakýmkoli způsobem.

,,Je to jasné. Uvidíme, jaké triky Bílý dům takříkajíc vytáhne,“ dodal Peskov.

Sergej Rjabkov, náměstek ruského ministra zahraničí, vyzval k předložení důkazů a řekl, že na nepodložená obvinění různého typu nebudou Rusové reagovat.

Ruský prezident Putin kdysi prohlásil, že je připraven v případě existenční hrozby použít jadernou zbraň. Západ jej tehdy za tato slova obvinil. Podle smlouvy o kosmickém prostoru, které podepsaly Rusko i Spojené státy, se totiž zakazuje rozmisťování jaderných zbraní ve vesmíru.

Bílý dům a Joe Biden berou tuto hrozbu vážně, proto se uskuteční brífinky pro Kongres, stejně jako pro spojence, píše server Breaking Defence. Administrativa plánuje vzhledem k obavám USA „přímé diplomatické jednání s Ruskem“. 

Jaderné zbraně ve vesmíru

Je nutno připomenout, že jaderné zbraně ve vesmíru byly odpáleny již dříve, a to Sovětským svazem i USA během prvních dnů studené války. Jednu z těch největších provedly Spojené státy v roce 1952. Šlo o experiment Starfish Prime, při kterém byla odpálena atomová bomba o síle 1,45 megatuny v nadmořské výšce 450 kilometrů. Výbuch tenkrát vytvořil elektromagnetický pult a přetrvávající radiační pásy, které zničily 8 z 24 satelitů, které se nacházely na oběžné dráze. V současnosti se na oběžné dráze nachází asi 7 tisíc aktivních satelitů a 10 osob na palubě Mezinárodní vesmírné stanice a čínské stanice Tiangong, uvádí server Breaking Defence.

Zdroj: Sky News, The Moscow Times, Breaking Defence