Jak si bude žít důchodce Zeman? Přes 100 tisíc měsíčně a vlastní řidič

Přidat na Seznam.cz

Za čtyři měsíce skončí prezident Miloš Zeman po deseti letech ve své funkci,z Pražského hradu ale nebude odcházet s prázdnou. V porovnání se svými protějšky z jiných zemí se Česko o své bývalé hlavy státu stará poměrně štědře. Renta i s náhradami činí 100 tisíc korun měsíčně, k tomu důchod 15 tisíc. Bývalý prezident bude mít také k dispozici auto s řidičem.

Jak uvádí web Ceskeduchody, prezident Miloš Zeman v březnu skončí po deseti letech ve své funkci a bude mu podle zákona náležet měsíční renta ve výši 50 tisíc korun a také paušální úhrada na další výdaje ve stejné výši. Vedle toho bude pobírat svůj běžný starobní důchod. Tato náhrada je určena zejména na nájemné za kancelář nebo na odměnu asistenta. Celkem jde tedy o 100 000 korun, které jsou ale následně daněny běžnou daní z příjmu, tedy 15 procenty. Zároveň získá nárok na bezplatné užívání státního auta s řidičem nebo bez řidiče.

Miloš Zeman je již zároveň starobním důchodcem, takže bude i nadále pobírat svůj starobní důchod. Jak sám uvedl v rozhovoru pro Blesk v lednu 2019, jeho důchod tehdy činil přibližně 15 tisíc korun. 

A co bude Miloš Zeman po skončení volebního období dělat? „Budu se svými nejdražšími a pokusím se dohnat deficit v četbě zajímavých knih. Proto také velká knihovna, pokud možno krb a pohodlné křeslo. Taková staroanglická atmosféra jako v románech od Agathy Christie. Je to můj sen a budu šťastný, když se ho podaří splnit,“ uvedl Miloš Zeman před časem v rozhovoru pro České důchody.

Mzda dalšího prezidenta 341 tisíc korun a nonstop ochranka

Mzda Zemanova nástupce bude činit 341 tisíc korun měsíčně. Nárok má na ochranku a vůz s řidičem. O bezpečí prezidenta se stará Útvar pro ochranu ústavních činitelů Policie České republiky, který svého chráněnce střeží 365 dní v roce po 24 hodin denně.

K dispozici je rozsáhlý autopark. Prezident Zeman využíval vůz Škoda Superb, jeho předchůdci BMW a Audi.

Vysoký životní standard, organizaci času a schůzek, ale i pohodlné bydlení zajišťuje prezidentovi Kancelář prezidenta republiky, která má pro letošní rok rozpočet 420 224 007 korun, tedy zhruba o 22 milionů více, než tomu bylo v loňském roce, informuje deník iDnes.

Prezident má na Hradě k dispozici tři byty, ale i Lumbeho vilu v severozápadní části areálu Hradu, za Jelením příkopem. Nyní zde bydlí Miloš Zeman, který se po skončení mandátu přestěhuje do svého bungalovu v Lánech.

Zdroj: Ceskeduchody, iDnes, Blesk