Jak se staví k volbě prezidenta veřejně známé osobnosti? Komunistická minulost Pavla tolik nevadí, Zeman byl hanba

Přidat na Seznam.cz

Volba prezidenta České republiky se blíží ke svému finále a přední média oslovila veřejně známé osobnosti, jací jsou jejich favorité a jak jejich postoj ovlivňují jednotlivé kauzy kandidátů. Celkem bez překvapení se nejčastěji zmiňuje jméno Nerudové a Pavla. Za Babiše se nikdo z oslovených nepostavil.

Jak píše Respekt, s blížícím se prvním kolem prezidentské volby se stále častěji mluví o problémech a škraloupech jednotlivých kandidátů. Platí to i pro dva favority: v případě generála Petra Pavla je to jeho komunistická minulost, v případě Danuše Nerudové pak podezření z nepravostí při udělování titulů a nově kauza, kdy si její univerzita objednávala služby přímo u firmy manžela Nerudové. Týdeník Respekt a CNN Prima NEWS položili otázky veřejně známým osobnostem, koho budou volit a jak důležité jsou pro ně tyto problémy.

Petr Ludwig, autor knihy Konec prokrastinace, pro Respekt: Úplně minimální. Generál Pavel třicet let po revoluci prokázal jednoznačně své směřování k EU a NATO – a v době, kdy je válka na Ukrajině a tedy i v Evropě, je pro mě takové směřování nejdůležitější. Chci mít prezidenta, u kterého bude jistota západního směřování. Generál Pavel byl předsedou vojenského výboru NATO a byl tedy prověřený všemi partnery z NATO – to dává jistotu, že nebude směřovat Česko do Ruska a k podpoře Vladimira Putina. To je pro mě v této fázi nejdůležitější.

Jan Hřebejk, režisér, pro Respekt: Rozumím jeho životní cestě. Když jste kluk z vojenské rodiny a v patnácti jdete na vojenskou školu, je to limitující, protože to bylo omezené a omezující prostředí. O to víc oceňuji, co později prokázal (statečnost, demokratické smýšlení, vlastenectví) a dokázal (elitní zahraniční vzdělání, zachránit lidi v boji, stát se náčelníkem GŠ, šéfem vojenského velení NATO, získat Řád Záslužné legie v USA). Od několika disidentů (Luboš Dobrovský nebo Jan Urban) vím, že ho měli v úctě. Václav Marhoul nebo Ondřej Vetchý, které mám ve svém oboru za takové « skauty“, mi řekli, že by za něj dali ruku do ohně. To všechno jsou pro mě dostatečné záruky i důvody, proč neulpívat na třiatřicet let starém pochybení.

Režisér dále na Twitteru píše, „jestli se prezidentem stane Babiš, nezáleží ani tak na generálu Pavlovi nebo Danuši Nerudové, ale hlavně na nás, na voličích…. Stejně tak, jako v letech 2013 a 2018 to byla hlavně naše prohra…“ V dalším příspěvku se pak vyjadřuje k době, kdy kandidoval Schwarzenberg, ale nakonec vyhrál Zeman. „Mohli jsme mít prezidenta srovnatelného s Havlem… výsledkem byla hanba.“

Jaroslav Hutka, písničkář, pro CNN Prima News: Prezidentské volby si nenechá ujít ani písničkář Jaroslav Hutka. „Volím generála Pavla. V sedmi učednických letech se sice umazal bolševickým režimem, ale pochopil to a uznal za chybu. Podobá se to onomu biblickému ‚obrácení Pavla‘. Člověk je chybující, ale má možnost chybu napravit. Další tři desetiletí pracoval pro demokracii. Předvedl hrdinství na válečném poli i diplomatické schopnosti, díky nimž se stal vrchním velitelem nejmocnější vojenské organizace světa. V Evropě a Americe je pravděpodobně nejznámějším žijícím Čechem, takže by mohl pomoci vylepšit naši mizernou mezinárodní pověst. Během posledních několika let jsem s ním párkrát mluvil a zapůsobil na mě jako příjemný, rovný chlap,“ vysvětlil své důvody.

Lukáš Hejlík, herec, autor Gastromapy, pro Respekt: Sleduju to s napětím. A myslím, že promlčení úplně nezabere, že by se to chtělo asi detailněji vyjádřit, vysvětlit, rozebrat to, protože by to pro Danuši Nerudovou mohlo v druhém kole být velkou komplikací. Andreje Babiše přitom lidi volí se všemi jeho mnohonásobně většími kauzami a spornými momenty, ale spousta lidí si to na nějaké pomyslné váhy vedle sebe nepoloží: budou fungovat emoce, momentální ne/sympatie. Generál Pavel – myslím – už všechno ohledně minulosti rozebral a vysvětlil. A já si ve své volbě ony váhy postavit zvládnu.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Respekt, Twitter