Jak Hamás získává zbraně? Směsí improvizace, vynalézavosti, íránské pomoci i recyklací izraelských zbraní

Přidat na Seznam.cz

Brutální řádění islamistické militantní skupiny Hamás proti Izraeli o uplynulém víkendu zahrnovalo tisíce raket a střel, bezpilotní letouny shazující výbušniny a nespočet ručních zbraní a munice, poznamenává CNN. Útok byl zahájen z Hamásem ovládané části Gazy, což je pás pobřeží Středozemního moře o rozloze 360 km2, který ze dvou stran sousedí s Izraelem a z jedné s Egyptem. Je to chudá, hustě osídlená oblast s malými zdroji. Jak se povedlo Hamásu shromáždit takové množství zbraní?

Je to již 17 let co je hnutí Hamás v izolaci od světa. Díky izraelské blokádě nejsou možné letecké ani námořní dodávky. Jak se tedy Hamásu podařilo nashromáždit takové množství zbraní, které mu umožnilo provést koordinované útoky, při nichž v Izraeli zahynulo více než 1 200 lidí a tisíce dalších byly zraněny – a zároveň pokračovat v raketovém ostřelování Izraele?
Podle odborníků to dokázal díky improvizaci, houževnatosti a pomoci zahraničních sponzorů, zejména Íránu. Hamás získává zbraně pašováním nebo je vyrábí sám. Ačkoli izraelská a americká vláda zatím nenašly žádnou přímou roli Íránu v náletech z minulého víkendu, podle odborníků je islámská republika dlouhodobě hlavním vojenským podporovatelem Hamásu, který pašuje zbraně do enklávy tajnými přeshraničními tunely nebo na lodích, které unikly středomořské blokádě.

Vysoce postavený představitel Hamásu sídlící v Libanonu uvedl podrobnosti o výrobě zbraní Hamásu v rozhovoru pro zpravodajský kanál Russia Today RTArabic. „Máme místní továrny na všechno, na rakety s dosahem 250 km, na 160 km, 80 km a 10 km. Máme továrny na minomety a jejich střely. Máme továrny na kalašnikovy (pušky) a jejich náboje. Náboje vyrábíme s povolením Rusů,“ říká Ali Baraka, šéf Hamásu pro národní vztahy v zahraničí.

Pokud jde o náročnější zbraně, íránské Islámské revoluční gardy prý poskytují inženýrům Hamásu výcvik již téměř dvě desetiletí. Způsob, jakým Hamás získává suroviny pro tyto vlastní zbraně, však také ukazuje vynalézavost této skupiny. Když byla infrastruktura v Gaze zničena při izraelských náletech, to, co zbylo – plechové a kovové trubky, výztuže, elektrické rozvody – si našlo cestu do zbraňových dílen Hamásu a objevilo se jako raketové trubky nebo jiná výbušná zařízení. Recyklace nevybuchlé izraelské munice kvůli výbušnému materiálu a dalším součástem doplňuje zásobovací řetězec Hamásu.

Vystřelit tolik munice jako v sobotu během tak krátké doby znamená, že Hamás musel svůj arzenál budovat dlouhodobě, a to jak pašováním, tak výrobou, uvedl Aaron Pilkington, analytik amerického letectva. Baraka, představitel Hamásu v Libanonu, uvedl, že militantní skupina připravovala útok z minulého víkendu dva roky. Popřel však, že by Írán Hamásu vojensky pomáhal, píše deník NBC News.

„Je důležité si uvědomit, že odpálit několik raket je ve skutečnosti velmi nekomplikované,“ řekl Pilkington. „Co je překvapivé, je to, jak mohli připravit zásoby, přemístit, nastavit a odpálit tisíce raket, a přitom uniknout izraelské, egyptské, saúdské rozvědce atd. Je těžké si představit, jak by to palestinští bojovníci mohli udělat bez íránského vedení.“

Zdroj: CNN, NBC News