Jak dostat turisty na Krym? Přes válečnou zónu nebo s výsadkáři, radí Moskva

Přidat na Seznam.cz

Bude to trochu adrenalinová dovolená. Moskva si slibuje posílení vlasteneckého cítění svých občanů a zejména uvolnění Kerčského mostu pro válečnou logistiku zřízením nových tras pro rekreanty na anektovaný ukrajinský poloostrov.

Ruské ministerstvo dopravy navrhlo, aby rekreanty na anektovaný ukrajinský poloostrov dopravovaly válečné lodě. Krasnodarský gubernátor zase doporučuje, aby turisté jezdili na Krym okružní cestou přes okupovaná ukrajinská území. Tyto návrhy zazněly na videokonferenci šéfa Kremlu Vladimira Putina s vládními představiteli poté, co začátek letní sezóny poznamenaly mnohakilometrové dopravní zácpy na Kerčském mostě z ruské pevniny.

„Mluvil jsem s ministrem obrany Sergejem Šojgu, v případě potřeby nám poskytne dvě velké vyloďovací lodě, z nichž každá pojme 40 vozidel. Pokud uskuteční pět jízd denně, pro každou vyloďovací loď to bude dalších 200 vozidel, takže celkově budeme moci přeplavit až 1000 vozidel,“ citoval list MocsowTimes ministra dopravy Vitalije Saveljeva z jeho schůzky s Putinem.

Podle oficiálních údajů má Černomořská flotila šest velkých vyloďovacích lodí. Civilní lodní doprava má omezenou kapacitu, uvádí web Kremelin.ru. Od pátku začne nepřetržitě jezdit trajekt Kerčinskij-2, který s dvěma stovkami vozidel může vykonat pět okružních jízd denně, ale ani to zřejmě nebude v letní špičce stačit. Krymský poloostrov je pro turisty přístupný pouze vlakem, autem nebo trajektem, protože letecká doprava je kvůli více než 16 měsíců trvající ruské invazi na Ukrajinu pozastavena.

Gubernátor Krasnodarského kraje rovněž zmínil přínos navrhované objížďky pro posílení vlasteneckého cítění občanů. „Myslím, že motoristé z celé země budou hrdí na to, že mohou projíždět novými ruskými územími, a pro obyvatele těchto území bude také důležité, aby přes jejich území projížděli turisté a rekreanti ze všech regionů země.“ Kyjev však již varoval ruské turisty před cestami na Krym, uvádí deník RBC. Ukrajinské ministerstvo obrany varovalo rekreanty z agresorské země, aby se vyhýbali krymským plážím.

Zdroje: RBC.ua, Telegram, Kremelin.ru, MocsowTimes