Jádro bylo jako čistá energie prosazeno v EU. To vyvolalo spor mezi Petrem Fialou (ODS) a Karlem Havlíčkem (ANO)

Přidat na Seznam.cz

Šéf současné vlády Petr Fiala informoval, že se Česku podařilo učinit zásadní pokrok v rozvoji jaderné energetiky. To, jak svůj příspěvek formuloval, však popudilo předního člena hnutí ANO Karla Havlíčka.

„V EU se nám podařilo prosadit, že jádro bude považováno za čistý zdroj energie,“ napsal Fiala na Twitteru a dodal, že zahájili tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Podle něj jde o velký skok pro jadernou energetiku.

Změna má přesvědčit investory, aby upustili od tepláren, které využívají uhlí nebo ropu a aby spíše investovali do čistých zdrojů, kam se podle Evropské komise nyní řadí i jádro a plyn, uvádí ČT24.

Čí je to úspěch?

Do celé situace se však vložil Karel Havlíček, který premiéra Fialu obvinil z toho, že se chlubí cizím peřím. Podle Havlíčka navrhla uznání jádra jako bezemisního zdroje energie Evropská komise 31. prosince 2021.

Stalo se tak po dvouletém vyjednávání v čele s Francií a Českou republikou. „Fialova vláda byla tehdy u moci 14 dní i s Vánocemi,“ píše se v obrázku, který Havlíček sdílel. Poslanec z hnutí ANO tak naznačuje, že Fialova vláda pouze přišla k hotovému a pouze návrh pomohla odhlasovat, a nyní si chtějí přivlastnit úspěch tehdejší vlády Andreje Babiše.

Nešťastná fráze

Otázkou zůstává, jak to vlastně Petr Fiala myslel. Ano, napsal „v EU se nám podařilo prosadit“, kdo je však to my v tomto případě? Je to my jako vláda pětikoalice? Nebo to je my v tom smyslu, že jde o Českou republiku a ostatní podobně smýšlející státy?

Zdroje: Petr Fiala, Karel Havlíček, redakce