Izraelský nálet na školu zabil nejméně 40 dětí a žen
Izraelské vojenské síly provedly ve čtvrtek nálet na budovu školy spravované Organizací spojených národů v centrální části Pásma Gazy. Podle palestinských zdravotnických představitelů bylo při této akci zabito nejméně 40 lidí, píše deník ABC News.
Izraelské obranné síly uvedly, že bojovníci hnutí Hamás, kteří se účastnili útoku na Izrael 7. října, využívali školu jako úkryt a řídili z tohoto místa „teroristické aktivity“.
Mluvčí izraelské armády podplukovník Peter Lerner novinářům sdělil, že Izrael si nebyl vědom žádných civilních obětí.
Nálet zasáhl školu provozovanou agenturou OSN pro palestinské uprchlíky v Nusejrátu.
Téměř týden poté, co americký prezident Joe Biden veřejně představil návrh na šestitýdenní příměří v Gaze, Spojené státy a 16 dalších zemí ve čtvrtek vydaly společné prohlášení vyjadřující podporu této dohodě.
„Vyzýváme Hamás, aby tuto dohodu, kterou je Izrael připraven přijmout, uzavřel a zahájil proces propouštění našich občanů,“ stálo v prohlášení.
Návrh zahrnuje propuštění některých rukojmí zadržovaných Hamásem v Gaze, zvýšení humanitární pomoci pro Palestince a výzvu k pokračování jednání s cílem dosáhnout trvalého příměří, informuje deník The Guardian.
Ve společném prohlášení se uvádí, že je čas ukončit válku. „V tomto rozhodujícím okamžiku vyzýváme vůdce Izraele i Hamásu, aby učinili jakékoli konečné ústupky nezbytné k uzavření této dohody a přinesli úlevu rodinám našich rukojmí, jakož i těm na obou stranách tohoto konfliktu, včetně civilního obyvatelstva,“ stojí v něm.
Prohlášení podepsaly Argentina, Rakousko, Brazílie, Británie, Bulharsko, Kanada, Kolumbie, Dánsko, Francie, Německo, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Srbsko, Španělsko a Thajsko.
Hamás zahájil 7. října teroristický útok na Izrael, při kterém podle izraelských údajů zahynulo asi 1 200 lidí a zhruba 250 jich bylo zajato jako rukojmí. Přibližně 120 rukojmí je stále zadržováno v Gaze, i když podle izraelské armády je 37 z nich mrtvých.
Odvetné izraelské bombardování a pozemní ofenziva si v Gaze vyžádaly nejméně 36 600 obětí, většinou civilistů, podle údajů gazského ministerstva zdravotnictví.
Organizace spojených národů ve své zprávě zveřejněné ve středu varovala, že do poloviny července dosáhne nejméně milion Palestinců nejvyššího stupně hladovění. Přísná omezení toku potravin, vody, paliv a zdravotnického materiálu situaci v Gaze nadále zhoršují, jak uvedl Světový potravinový program a Organizace OSN pro výživu a zemědělství ve své společné zprávě.
Zdroj: ABC News, The Guardian